niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaDziałyZwyczajeUdekoruj dom na święta

Udekoruj dom na święta

Świątecznych ozdób nigdy nie było tak dużo jak teraz w sprzedaży, i to tak różnorodnych. Mimo łatwości ich nabycia, warto postarać się o samodzielne wykonanie choć części tego, co stanie się dekoracją domu. Robienie ozdób to piękna tradycja, radość dla dzieci, odstresowanie starszych i oszczędność.

Ozdoby wykonane z papieru są niedrogie i proste do zrobienia, a mogą dodać uroku świątecznemu drzewku. Fot. Archiwum WEM

Własnoręcznie robione ozdoby są jedyne w swoim rodzaju, mogą stanowić miłą pamiątkę lub dodatek do upominku. Nie potrzeba nawet wyszukanych, drogich materiałów ze sklepów plastycznych. Można poprzestać na użyciu najprostszych przyborów, a za podstawę wziąć papier, makaron czy słoik.

Na gwiazdkowy wystrój składa się nie tylko choinka, ale też elementy rozweselające różne części domu – okna, ściany, drzwi. Podpowiadamy kilka pomysłów na proste dekoracje.

Lampion ze słoika

Lampiony zapewniają miłą atmosferę dzięki przytłumionemu światłu. Aby je zrobić, wystarczą niewielkie słoiki lub nieużywane już szklanki z grubego szkła i farba, np. w sprayu. Przyda się też szablon. W tym celu na kartce papieru rysujemy kształt choinki lub gwiazdki. Wycinamy go, a następnie przykładamy do ściany słoika. Całe naczynie malujemy z zewnątrz sprayem (sprawdzi się zwłaszcza odcień srebrny, złoty, zielony albo czerwony – te są typowo świąteczne). W ten sposób na choince powstanie motyw i swoiste „okienko”, przez które widoczny będzie płomyk świecy. Górne krawędzie słoika od zewnątrz można czymś dodatkowo ozdobić, np. sznurkiem jutowym, tasiemką, połyskującymi kamyczkami (byleby zważać na odległość łatwopalnych rzeczy od płomyka). W środku umieszczamy świecę.

Lampiony zrobione ze słoików to doskonały pomysł na wprowadzenie w mieszkaniu przytulnej atmosfery. Fot. Archiwum WEM

Łańcuchy świąteczne

Zastosowanie łańcuchów z papieru może dotyczyć choinki, okna, tarasu. Wystarczą nawet zwykłe białe kartki. Można też wybrać różne kolory i faktury. Oprócz papieru przydadzą się nożyczki i klej. Żeby uzyskać ogniwa łańcucha, trzeba kartki pociąć na paski i łączyć je klejem, ewentualnie taśmą lub zszywaczem, gdy papier jest sztywny lub sprężysty.

Ozdoby na okna

Zależnie, co kto woli, można udekorować szyby, zasłony, firanki lub parapety, przytwierdzając do nich (ostrożnie, by nie było szkód) papierowe wycinanki typu: sanie, bałwanki, aniołki, choinki, gwiazdki, reniferki, skrzaty. Warto je udekorować brokatem, cekinami, tasiemką. To potrafi nawet maluch. Można zorganizować też rodzinną kolekcję ozdób na okno w salonie lub drzwi. Każdy domownik zrobi według swojego upodobania jakiś element i potem wszystkie zostaną umieszczone w sąsiedztwie. Będzie to ciekawe, zabawne i jednoczące. Na pewno pozostanie we wspomnieniach dzieci i utrwalone na zdjęciach.

Makaronowe cuda

Z muszelek czy rurek da się zrobić miniaturę choinki, oklejając makaronem stożek zrobiony z kartonu, da się również zrobić wieniec na drzwi lub komodę, za podstawę biorąc kółeczko owinięte papierem czy zbędną tkaniną. W przypadku rurek klej można zastąpić nićmi przeciąganymi przez otwory. Makaronowe rurki to też świetny materiał na ozdobne łańcuchy. Niezależnie co robimy, musimy używać suchego, niegotowanego produktu. Żeby efekt był atrakcyjniejszy, makaron można przeplatać z innymi ozdobami – koralami, cyrkoniami, guzikami. Warto go też malować.  

Halina Kossak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -