Działalność organizacji Marie Curie Professional Women’s Association, istniejącej już od ponad 20 lat, koncentruje się na wspieraniu zdolnej, polonijnej młodzieży i promowaniu dorobku Polaków zasłużonych dla Polski oraz świata. W ramach realizacji tych zadań co roku organizacja przyznaje stypendia dla studentek na wyższych uczelniach, wręczane podczas eleganckiego bankietu odbywającego się zazwyczaj jesienią, oraz organizuje konkurs literacki, w którym mogą brać udział uczniowie Polskich Szkół Dokształcających.
Konkurs literacki co roku ma inny temat przewodni. – Uczniowie muszą napisać esej w języku angielskim, długości 3-5 stron maszynopisu, z podaniem bibliografii. W poprzednich latach bohaterami esejów byli były Mikołaj Kopernik, Jan Długosz, Stanisław Moniuszko, Fryderyk Chopin, Helena Modrzejewska. Rok 2020 Sejm RP ogłosił Rokiem św. Jana Pawła II ze względu na 100. rocznicę urodzin papieża – Polaka, w związku z tym temat tegorocznego konkursu brzmiał: „St. John Paul II and his connection with the youth from around the Word” – tłumaczy Maria Bielska, sprawująca obecnie po raz drugi funkcję prezesa Marie Curie Professional Women’s Association. – Za każdym razem prosimy młodzież, aby nie pisali biografii tych postaci, ale koncentrowali się na ich dokonaniach, najważniejszych osiągnięciach – dodaje.
W tym roku nadesłano 23 prace z 9 szkół z Nowego Jorku, New Jersey i Pensylwanii. Prace oceniło jury w składzie: przewodnicząca Bernadette O’Keefe (prezes Stowarzyszenia Polsko-Amerykańskich Nauczycieli) i Irene Krulewski, dr Jola Kulpa Gubernat, Mary Wozniak i Helen Lesnik. – Przez wiele lat członkinią jury oceniającego prace młodzieży była Frances Gates, aktywistka i patriotka, która niestety zmarła w tym roku – wspomina pani Maria, podkreślając jednocześnie, że wszystkie prace konkursowe w tym roku były na bardzo wysokim poziomie, jednak jak co roku wybrano trzy najlepsze eseje, których autorzy otrzymali odpowiednio 500, 300 i 200 dolarów za pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia i drobną nagrodę w postaci karty upominkowej o wartości 25 dolarów. Każdy uczeń biorący udział w konkursie dostaje także dyplom i list polecający, na który może się powołać, aplikując o stypendia. W tym roku sponsorem wszystkich nagród była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.
Pierwsze miejsce w tegorocznym konkursie zajęła Pola Kandybowicz, uczennica Polskiej Szkoły Sobotniej im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie, NY, drugie Dominika Kowalska z Polskiej Szkoły św. Kazimierza w Newark, NJ, a na trzecim miejscu uplasował się Michael Grum – uczeń Polskiej Szkoły Dokształcającej przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie, NY.
– Zazwyczaj nagrody dla laureatów konkursu literackiego są wręczane podczas uroczystego spotkania, za przygotowanie którego odpowiadają stypendystki naszej organizacji. Wydarzenia te są ubogacane przez występy artystyczne w wykonaniu dziecięcych zespołów ludowych, młodych muzyków i wokalistek, dzieci z jednostek harcerskich oraz laureatów Konkursu Baśni i Legend Stowarzyszenia Polsko-Amerykańskich Nauczycieli przy Fundacji Kościuszkowskiej. W spotkaniu biorą też udział rodzice, nauczyciele, zawsze jest czas na pamiątkowe zdjęcia. Niestety, w tym roku ze względu na epidemię nagrody zostały wysłane do laureatów pocztą – informuje Maria Bielska.
Joanna Szybiak
Organizacja Marie Skłodowska Curie Professional Woman’s Association istnieje od 1996 roku i zrzesza polskie oraz mające polskie pochodzenie kobiety działające na bazie profesjonalnej. Obecnie liczy około 100 członkiń. Została założona przez Irenę Krulewski, nauczycielkę i działaczkę polonijną. Jej celem jest wspomaganie uzdolnionych polonijnych studentek w rozwijaniu ich talentów, ambicji i osiągnięć. Poprzez swoje akcje propaguje również dorobek sławnych Polaków, którzy wzbogacili dziedzictwo kulturowe naszego kraju oraz ich prestiż i znaczenie we współczesnym świecie.