wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkPowstańcza flaga nad Greenpointem

Powstańcza flaga nad Greenpointem

Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego w metropolii nowojorskiej.

Od lewej: Grzegorz Fryc, prezes Gram-X Promotions – inicjator akcji drukowania powstańczych plakatów, Rita Cosby, Danuta „Siódemka” Szlajmer i konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, który objął akcję druku powstańczych plakatów swoim patronatem. Fot. facebook.com/GRAMXPROMOTIONS

Społeczność polonijna złożyła w sobotę 1 sierpnia na nowojorskim Greenpoincie hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Na maszcie przed siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej zawisła flaga z kotwicą Polski Walczącej, która powiewać będzie nad Greenpointem aż do października, przez 63 dni – dokładnie tyle, ile trwało powstanie. Flagę na maszt przed główną siedzibą PSFCU wciągnęła uczestniczka zrywu powstańczego, łączniczka i sanitariuszka, 93-letnia Danuta (Krempa) Szlajmer. Miała pseudonim „Siódemka”, służyła w batalionie „Kiliński” i brała udział m.in. w bitwach o budynki PAST-y i Prudentialu. Pani Danuta była też bohaterką tegorocznych plakatów upamiętniających bohaterów powstania, przygotowanych kolejny rok z rzędu przez firmę Gram-X Promotions i jej prezesa Grzegorza Fryca. Kolekcjonerskie plakaty powstańcze cały czas dostępne są w oddziałach PSFCU, która jest partnerem akcji.

W niedzielę, 2 sierpnia, w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie, tradycyjnie z inicjatywy weteranów Armii Krajowej, odbyła się msza św. upamiętniająca udział Szarych Szeregów w Powstaniu. Fot. Z. Bielski

Mamy 1 sierpnia i jak każdego roku od pięciu lat Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa upamiętnia wybuch Powstania Warszawskiego. Kontynuujemy to pomimo panującej pandemii, ponieważ pamiętamy o bohaterach, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość – powiedział przewodniczący Rady Dyrektorów PSFCU Krzysztof Matyszczyk.

Już kolejny rok z rzędu biało-czerwona flaga z powstańczą kotwicą zawisła przed siedzibą PSFCU na Greenpoincie, przypominając o bohaterach warszawskiego zrywu. Fot. PSFCU

W uroczystości wziął udział konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki. Na uroczystość przybyła także córka powstańca warszawskiego Ryszarda Kossobudzkiego – Rita Cosby, znana amerykańska dziennikarka i autorka książki „Quiet Hero. Secrets from My Father’s Past” („Cichy bohater. Tajemnice z przeszłości mojego ojca”). Podkreśliła, że jest pełna podziwu dla powstańców i ich odwagi. – Jako Amerykanka polskiego pochodzenia czuję, że moja najlepsza część jest częścią polską – zapewniała.

W uroczystości udział wzięli uczniowie polonijnych szkół na czele z prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce dr Dorotą Andraką. Fot. PSFCU
W uroczystości przed siedzibą PSFCU uczestniczyli weterani ze SWAP oraz harcerze i harcerki. Fot. PSFCU

Rocznicowe obchody zgromadziły przedstawicieli weteranów, w tym SWAP i Ligi Morskiej, harcerzy oraz dzieci z polskich szkół. Obecni byli również: prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających dr Dorota Andraka, prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce dr Iwona Korga, prezes Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży Jakub Staniewski, działacz polonijny i prezes Gram-X Promotions Grzegorz Fryc (inicjator akcji powstańczych plakatów) i szef sztabu radnego miasta Nowy Jork Roberta Holdena Daniel Kurzyna. Uroczystościom towarzyszył warkot maszyn motocyklistów z klubu Polska Sfora z Connecticut.

Do Nowego Jorku przyjechali także motocykliści z Connecticut. Fot. PSFCU

Zwieńczeniem uroczystości przed siedzibą PSFCU było utworzenie żywego znaku dla Powstania Warszawskiego – uczestnicy ustawili się, formując powstańczą „kotwicę”. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod Mural Powstańczy znajdujący się na fasadzie Polskiego Domu Narodowego na Greenpoincie. Złożono pod nim kwiaty i zapalono znicze.

Liga Morska wystawiła poczet sztandarowy. Fot. PSFCU

Dzień później, w niedzielę 2 sierpnia, w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika –najstarszym i obecnie jedynym polskim kościele na Manhattanie – odprawiona została msza święta w intencji powstańców warszawskich, w której uczestniczył konsul Mateusz Gmura z małżonką oraz przedstawiciele środowisk polonijnych, m.in. harcerstwa. Za doroczną organizację nabożeństwa szczególne podziękowania należą się kpt. Mieczysławowi „Markowi” Madejskiemu, który niestety w tym roku nie mógł w nim uczestniczyć osobiście.

PAP/opr. JLS

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -