sobota, 31 lipca, 2021

„Tropem wilczym”

Instytut Piłsudskiego w Ameryce we współpracy z grupą „Polska Running Team” zapraszają do udziału w biegu/marszobiegu: „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

Z roku na rok w biegu udział bierze coraz liczniejsza grupa Polaków oraz Amerykanów żywo zainteresowanych polską historią. Fot. Archiwum Instytutu Piłsudskiego w Ameryce

Bieg odbędzie się 3 marca 2019 r. (niedziela) w Forest Park na Queensie. Uczestnicy wystartują o godzinie 12 w południe i przebiegną dystans liczący 1,963 metry. – Zapraszamy wszystkich, nawet tych, którzy nie biegają na co dzień, dystans jest niewielki, można go pokonać marszobiegiem – mówi Iwona Korga, prezes i dyrektor wykonawczy Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce. – Tegoroczny bieg przybliży nam historię bohaterów: Barbary Otwinowskiej, Stanisława Rachwałowa, Antoniego Hedy, Władysława Siły Nowickiego, Pawła Jasienicy oraz kapitana Jerzego Stawskiego – ostatniego żyjącego żołnierza Warszyca – dodaje.

Z roku na rok w biegu udział bierze coraz liczniejsza grupa Polaków oraz Amerykanów żywo zainteresowanych polską historią. W ubiegłym roku bieg odbył się z udziałem specjalnych gości z Polski, którzy przybyli do USA na zaproszenie Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku. – Zaszczycili nas swoją obecnością: prof. Krzysztof Szwagrzyk – zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, mec. Anna Szeląg – zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji oraz prof. Sławomir Cenckiewicz – dyrektor Wojskowego Biura Historycznego. Niespodziankę swoją obecnością na biegu sprawiła wszystkim przyjaciołom IJP dr Magda Kapuścińska – wieloletni prezes Instytutu – relacjonuje Karolina Obrycki dyrektor ds. rozwoju Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.pilsudski.org.

Ag


Bieg Tropem Wilczym to ogólnopolski projekt koordynowany przez Fundację Wolność i Demokracja w Polsce, którego celem jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944–1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Bieg organizowany jest na dystansie 1,963 metry – jest to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -