sobota, 27 listopada, 2021
Strona głównaDziałyCiekawostkiTitanic z tysięcy klocków

Titanic z tysięcy klocków

Lego postanowiło zaskoczyć swoich wielbicieli i zapowiedziało premierę drugiego największego modelu w historii. Nowym zestawem w serii Constructor Expert, przewidzianym dla zaawansowanych fanów, będzie model Titanica.

Model Titanica do złożenia z klocków to nowość w zestawach Lego. Fot. Archiwum WEM

Zestaw będzie składał się z 9090 elementów. Replika transatlantyku sygnowana przez Duńczyków będzie mierzyć 135 cm długości, 44 cm wysokości i 16 cm szerokości. Niejeden na myśl o tym zaciera ręce i dostaje rumieńców. Jednak ręce opadają i twarz blednie, gdy poznaje się cenę zabawki – zestaw klocków w Polsce będzie dostępny za blisko 2,8 tys. zł.

Logo, jak widać, to prawdziwy biznes. A zapoczątkowany został jeszcze przed wojną. Nazwę Lego przedsiębiorstwo przyjęło w 1934 r. Jest to skrót utworzony od duńskiego zwrotu „leg godt” (baw się dobrze), natomiast jednym ze znaczeń tego wyrazu po łacinie jest „składam”. Pierwsze słynne klocki były z drewna, bez wypustek. W 1947 r. przedsiębiorstwo Lego zaczęło produkować elementy z tworzywa sztucznego.

Wielki światowy sukces przyniosły przedsiębiorstwu klocki – cegiełki składane razem za pomocą systemu wypustek i odpowiadających im gniazd, pozwalające na uzyskiwanie wielu możliwych kombinacji połączeń. Sposób łączenia klocków został opatentowany 28 stycznia 1958 r. Począwszy od lat 60. XX w., zestawy klocków Lego umożliwiają budowę miast z modelami między innymi: domów, samochodów, zawierały także figurki mieszkańców.

W 1975 roku w zestawach pojawiły się pierwsze proste minifigurki. Asortyment produkowanych zabawek wciąż się powiększa, obejmując produkty przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Koncern Lego w 2010 roku posiadał około 70% udziału w światowym rynku klocków, co oznacza, iż około 400 mln ludzi bawi się corocznie jej produktami.

Halina Kossak

spot_img
Poprzedni artykułTurystyka kosmiczna
Następny artykułKielczanie chcą pomnika scyzoryka

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -