Po realizacji spektaklu Teatru Wyobraźni Novum pt. „Milczenie Hioba” w roku 2022, na podstawie poezji Anny Kamieńskiej, czułam wewnętrzny niedosyt. Nie z powodu efektu zamierzonego wydarzenia, ale z powodu podjętego w nim tematu.
Cierpienie na ziemi dotyka człowieka w ten czy inny sposób. Potrafimy określić to uczucie już od najmłodszych lat życia, zarówno w kontekście własnych doświadczeń, jak i doświadczeń innych. Mimo statusu społecznego, sukcesów personalnych czy finansowych (podobno szczęście można kupić) nadal nie jesteśmy wolni od odczuwania stanów apatii.
Dlaczego? Ten problem bardzo chętnie podejmują artyści w przeróżnych dziedzinach sztuki – od malarstwa, poprzez muzykę, po literaturę. Problem cierpienia jest świetnym paliwem dla twórców, a dobrzy aktorzy wręcz marzą o rolach niejednoznacznych czy wręcz negatywnych. Dla kontrastu zwrócę uwagę, że wszystkie tzw. „tematy szczęśliwe czy piękne” łatwo ocierają się o kicz. Dlaczego? Bo cierpienie jest zawsze bardziej wiarygodne w odbiorze (tegoroczne nominacje do Oscarów).
W życiu jest zgoła odwrotnie. Tematyka trudna i ciężka jest raczej ukrywana. Nikt nie chwali się wizytą u psychologa, nikt nie mówi o stanach lękowych czy depresyjnych. Większość ludzi przedstawia swoje życie jako bajeczną sielankę (media społecznościowe) i pasmo sukcesów. Mimo że wszyscy wiemy, jaka jest prawda. Prawda – może to ona kluczem? Mimo inwencji i wyobraźni artysty – to właśnie prawda stanowi o sukcesie dzieła sztuki. Nie subiektywne, modne, sztampowe piękno – ale prawda. Prawda jest również mianownikiem nauki. Bez prawdy nie odbędzie się żaden naukowy eksperyment, żadna logiczna analiza prowadząca do usystematyzowania wiedzy.
Prawda jest więc cechą zarówno sztuki jak i nauki. Jest niezbędna do badania natury człowieka i świata. Nauka stara się zrozumieć i wyjaśnić zjawiska poprzez rygorystyczną obserwację, eksperymenty i analizę. Sztuka bada świat poprzez subiektywne interpretacje, emocje i doświadczenia zmysłowe. I to jest fascynujące i wielce dla mnie inspirujące.
Do tej pory Teatr Wyobraźni Novum zapraszał na swoje spektakle osoby gotowe na dialog o życiu wyłącznie z perspektywy emocjonalnej. Tym razem zaprosiliśmy ludzi nauki – empiryków, aby podeszli do spektaklu artystycznego z perspektywy wiedzy: lekarz medycyny – doktor Teresa Szajda, teolog – ksiądz Edmund Karwowski, doktor nauk społecznych – socjolog Janusz Woźniacki.
W polonijnym środowisku w Connecticut mamy całą plejadę artystów, którzy regularnie występują, opisując świat bardziej lub mniej kreatywnie. Mamy również ogromną ilość ludzi nauki, którzy mogliby nam równie ciekawie opowiedzieć o świecie z perspektywy analitycznej. Stąd pomysł na regularne spotkania towarzyskie pod nazwą: „Kolacje z kulturą”, gdzie na zaproponowany temat (dzieło artystyczne) wypowie się analityk, badacz, erudyta. W ten sposób będziemy mieli okazję poznać ciekawe osoby z naszego środowiska oraz dowiedzieć się więcej o nas i świecie. Temat na pierwszy ogień – problem cierpienia człowieka na ziemi – może trudny. Jest jednak niewątpliwie aktualny, zarówno na nadchodzące święto Wielkiej Nocy, jak i bardzo nas poruszające konflikty na świecie.
Atmosferę ociepli wykwintna kuchnia Restauracji Bałtyk, a zakupione wino pomoże otworzyć serca i rozwiązać języki do dyskusji. W razie wątpliwości, czy zdecydować się na przyjście – zawsze możecie Państwo wytłumaczyć sobie, że nawet jeśli prawda boli, to cierpienie uszlachetnia.
Serdecznie zapraszam!
Dorota Kościuk-Borkowski
Dyrektor artystyczny Teatru Wyobraźni Novum
Sobota – 23 marca 2024 godz. 18:00
- Kolacja
- Projekcja spektaklu „Milczenie Hioba”
- Wykłady prelegentów oraz dyskusja
Restauracja Bałtyk
237 New Britain Road, Berlin, CT 06037
Cena biletu $35. Po rezerwacje i informacje dzwonić:
- Ewa (860) 374-8015
- Kasia (860) 214-2885
- Ela (860) 828-9967