poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaPoloniaConnecticutTeatru Wyobraźni Novum zaprasza do restauracji Bałtyk na spektakl pt. „Milczenie Hioba”

Teatru Wyobraźni Novum zaprasza do restauracji Bałtyk na spektakl pt. „Milczenie Hioba”

Spektakl pt. „Milczenie Hioba” Teatr Wyobraźni Novum zaprezentował po raz pierwszy w 2022 r. w New Britain. Fot. Teatr Wyobraźni Novum – Piotr Krajewski/facebook

Po realizacji spektaklu Teatru Wyobraźni Novum pt. „Milczenie Hioba” w roku 2022, na podstawie poezji Anny Kamieńskiej, czułam wewnętrzny niedosyt. Nie z powodu efektu zamierzonego wydarzenia, ale z powodu podjętego w nim tematu.

Cierpienie na ziemi dotyka człowieka w ten czy inny sposób. Potrafimy określić to uczucie już od najmłodszych lat życia, zarówno w kontekście własnych doświadczeń, jak i doświadczeń innych. Mimo statusu społecznego, sukcesów personalnych czy finansowych (podobno szczęście można kupić) nadal nie jesteśmy wolni od odczuwania stanów apatii.

Dlaczego? Ten problem bardzo chętnie podejmują artyści w przeróżnych dziedzinach sztuki – od malarstwa, poprzez muzykę, po literaturę. Problem cierpienia jest świetnym paliwem dla twórców, a dobrzy aktorzy wręcz marzą o rolach niejednoznacznych czy wręcz negatywnych. Dla kontrastu zwrócę uwagę, że wszystkie tzw. „tematy szczęśliwe czy piękne” łatwo ocierają się o kicz. Dlaczego? Bo cierpienie jest zawsze bardziej wiarygodne w odbiorze (tegoroczne nominacje do Oscarów).

W życiu jest zgoła odwrotnie. Tematyka trudna i ciężka jest raczej ukrywana. Nikt nie chwali się wizytą u psychologa, nikt nie mówi o stanach lękowych czy depresyjnych. Większość ludzi przedstawia swoje życie jako bajeczną sielankę (media społecznościowe) i pasmo sukcesów. Mimo że wszyscy wiemy, jaka jest prawda. Prawda – może to ona kluczem? Mimo inwencji i wyobraźni artysty – to właśnie prawda stanowi o sukcesie dzieła sztuki. Nie subiektywne, modne, sztampowe piękno – ale prawda. Prawda jest również mianownikiem nauki. Bez prawdy nie odbędzie się żaden naukowy eksperyment, żadna logiczna analiza prowadząca do usystematyzowania wiedzy.

Prawda jest więc cechą zarówno sztuki jak i nauki. Jest niezbędna do badania natury człowieka i świata. Nauka stara się zrozumieć i wyjaśnić zjawiska poprzez rygorystyczną obserwację, eksperymenty i analizę. Sztuka bada świat poprzez subiektywne interpretacje, emocje i doświadczenia zmysłowe. I to jest fascynujące i wielce dla mnie inspirujące.

Do tej pory Teatr Wyobraźni Novum zapraszał na swoje spektakle osoby gotowe na dialog o życiu wyłącznie z perspektywy emocjonalnej. Tym razem zaprosiliśmy ludzi nauki – empiryków, aby podeszli do spektaklu artystycznego z perspektywy wiedzy: lekarz medycyny – doktor Teresa Szajda, teolog – ksiądz Edmund Karwowski, doktor nauk społecznych – socjolog Janusz Woźniacki.

W polonijnym środowisku w Connecticut mamy całą plejadę artystów, którzy regularnie występują, opisując świat bardziej lub mniej kreatywnie. Mamy również ogromną ilość ludzi nauki, którzy mogliby nam równie ciekawie opowiedzieć o świecie z perspektywy analitycznej. Stąd pomysł na regularne spotkania towarzyskie pod nazwą: „Kolacje z kulturą”, gdzie na zaproponowany temat (dzieło artystyczne) wypowie się analityk, badacz, erudyta. W ten sposób będziemy mieli okazję poznać ciekawe osoby z naszego środowiska oraz dowiedzieć się więcej o nas i świecie. Temat na pierwszy ogień – problem cierpienia człowieka na ziemi – może trudny. Jest jednak niewątpliwie aktualny, zarówno na nadchodzące święto Wielkiej Nocy, jak i bardzo nas poruszające konflikty na świecie.

Atmosferę ociepli wykwintna kuchnia Restauracji Bałtyk, a zakupione wino pomoże otworzyć serca i rozwiązać języki do dyskusji. W razie wątpliwości, czy zdecydować się na przyjście – zawsze możecie Państwo wytłumaczyć sobie, że nawet jeśli prawda boli, to cierpienie uszlachetnia.

Serdecznie zapraszam!

Dorota Kościuk-Borkowski
Dyrektor artystyczny Teatru Wyobraźni Novum


Sobota – 23 marca 2024 godz. 18:00

  • Kolacja
  • Projekcja spektaklu „Milczenie Hioba”
  • Wykłady prelegentów oraz dyskusja

Restauracja Bałtyk
237 New Britain Road, Berlin, CT 06037

Cena biletu $35. Po rezerwacje i informacje dzwonić:

  • Ewa (860) 374-8015
  • Kasia (860) 214-2885
  • Ela (860) 828-9967

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -