sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałySportSzewińska „Sportowcem Stulecia”!

Szewińska „Sportowcem Stulecia”!

Irena Szewińska wygrała plebiscyt na „Sportowca Stulecia”. Znakomita lekkoatletka wyprzedziła skoczka narciarskiego Adama Małysza oraz piłkarza Roberta Lewandowskiego.

Irena Szewińska była siedmiokrotną medalistką olimpijską – żaden polski sportowiec nie ma na koncie więcej medali z igrzysk. Fot. worldsportfoundation.com

Plebiscyt został zorganizowany w związku z 100. rocznicą „Przeglądu Sportowego”. Już od stu lat ta największa i najpopularniejsza polska gazeta sportowa opisuje sukcesy osiągane przez polskich sportowców, a 100. urodziny pisma uznano za idealny moment na podsumowanie ich dokonań i wybranie najlepszego z najlepszych. O wynikach zadecydowały głosy czytelników.

Na drugim miejscu uplasował się skoczek narciarski Adam Małysz. Fot. Archiwum WEM

Irena Szewińska to siedmiokrotna medalistka olimpijska, który stała na podium aż na czterech kolejnych igrzyskach. Żaden inny polski sportowiec nie ma na koncie większej liczby medali letnich igrzysk olimpijskich. Zmarła w 2018 roku wielokrotna rekordzistka świata była gwiazdą nie tylko polskiej, lecz światowej lekkoatletyki. Na miejscu drugim uplasował się Adam Małysz, trzeci był Robert Lewandowski. W czołowej piątce znaleźli się także drugi skoczek narciarski Kamil Stoch oraz żużlowiec Tomasz Gollob.

Robert Lewandowski zajął w plebiscycie 3. miejsce. Fot. Facebook

Wybrano także „Trenera Stulecia”, którym został Kazimierz Górski, twórca największych sukcesów polskiego futbolu reprezentacyjnego. Górski doprowadził Polaków do triumfu na igrzyskach olimpijskich 1972 roku w Monachium oraz finału igrzysk olimpijskich 1976 w Montrealu, a także zajęcia 3. miejsca na mistrzostwach świata 1974 w RFN.