czwartek, 6 października, 2022
Strona głównaWiadomościPolskaSzczepionki przeciwko COVID-19 będą płatne?

Szczepionki przeciwko COVID-19 będą płatne?

Rozmawiamy na temat możliwości odpłatności za szczepienie przeciwko COVID-19, czyli wprowadzenia go w normalny system refundacyjny – poinformował szef MZ Adam Niedzielski. Jak dodał, refundacja usługi zakładana jest m.in. w przypadku seniorów. System mógłby ruszyć po 1 października.

Minister zdrowia Adam Niedzielski (L) oraz p.o. prezesa NFZ Filip Nowak (P) podczas konferencji prasowej na dziedzińcu Ministerstwa Zdrowia w Warszawie, 28 czerwca. Konferencja dot. zabezpieczenia dostępu pacjentów do Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Fot. Wojciech Olkuśnik/PAP

„Rozmawiamy na temat ewentualności odpłatności, czyli wprowadzenia w normalny system refundacyjny szczepienia przeciwko COVID-19. Mamy tak zbudowany system refundacyjny, że są pewne grupy preferencyjne, które mają refundowane przez państwo takie szczepienie, na przykład osoby w wieku powyżej 75. czy 70. roku życia. Rozważamy, czy takiego systemu nie wprowadzić po 1 października – oczywiście w tej grupie refundacyjnej na pewno byliby uwzględnieni seniorzy” – poinformował minister na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Niedzielski podkreślił przy tym, że przede wszystkim chciałby, żeby wszyscy skorzystali z możliwości szczepienia. Jak wskazał, daje ono bardzo dobre wyniki, jeśli chodzi o „generowanie odporności względem ciężkiego przechodzenia zakażenia wariantem Delta”.

Wcześniej o dyskusjach ws. wprowadzenia odpłatności za usługę przy szczepieniu przeciw COVID-19 informowała w rozmowie z PAP prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej. „Szczepionka przeciw COVID-19 na pewno będzie darmowa, bo tak stanowi umową unijna w tej sprawie. Możliwe jest natomiast wprowadzenie odpłatności za usługę, za wizytę lekarską czy samą czynność szczepienia. Rozmawiamy o tym, szukając pomysłów na przekonanie osób, które dalej nie chcą się szczepić” – powiedziała PAP prof. Marczyńska, specjalistka chorób zakaźnych wieku dziecięcego.

Ekspertka dodała jednak, że nie ma w tej sprawie decyzji, a także zgodności wśród członków Rady Medycznej.

Sonia Otfinowska/PAP

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -