poniedziałek, 20 września, 2021
Strona głównaDziałyCovid 19Szczepionki a ciąża

Szczepionki a ciąża

Czy szczepionka przeciwko COVID-19 jest bezpieczna dla kobiet w ciąży? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Fot. Archiwum WEM

Czy to prawda, że szczepionki przeciwko COVID-19 powodują niepłodność?

NIE. TO MIT.

Do tej pory nie ma dowodów na to, że szczepionka powoduje jakiekolwiek problemy z płodnością u kobiet lub mężczyzn.

Jak powstał ten mit?

W grudniu 2020 r. pojawiły się błędne twierdzenia, że szczepionki zawierają białko zwane syncytin-1, które jest niezbędne do rozwoju łożyska u kobiet w ciąży, oraz że szczepionka spowoduje wytwarzanie przeciwciał, które zaatakują syncytin-1, zakłócając tworzenie się łożyska i prowadząc do niepłodności lub poronienia. Twierdzenie to zostało podchwycone w mediach społecznościowych i niestety szybko się rozpowszechniło.

Jaka jest prawda?

Syncytin-1 dzieli mały kawałek kodu genetycznego z białkiem kolca koronawirusa, ale na tym podobieństwo się kończy. Są to dwa zupełnie różne białka i nie jest możliwe, aby przeciwciała wytwarzane przez szczepionki rozpoznały i zaatakowały jakiekolwiek białko inne niż to znajdujące się na wirusie SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19. Twierdzić, że układ odpornościowy nie rozpozna różnicy i zaatakuje białko łożyska, to tak, jakby pomylić słonia z delfinem, ponieważ oba są szare.

Skąd można mieć pewność, że to prawda?

Podczas gdy szczepionki COVID-19 pozostają w trakcie badań, jak dotąd nie ma danych, że szczepionki mogą powodować niepłodność. Nie ma również wiarygodnych teorii naukowych na temat tego, w jaki sposób szczepionki mogłyby powodować niepłodność. Chociaż kobiety w ciąży zostały wykluczone z badań nad szczepionką, kilka kobiet zaszło w ciążę podczas badań. W sumie tylko jedna kobieta poroniła, ale otrzymywała placebo, a NIE szczepionkę.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Do tej pory nie ma dowodów na to, że szczepionki powodują niepłodność lub poronienie, natomiast istnieje wiele dowodów na to, że nie szczepionka, a zarażenie się COVID-19 może być niebezpieczne dla kobiet w ciąży i ich nienarodzonych dzieci.


Skutki uboczne szczepionki:

 • NIE MA wpływu na ciążę lub płodność
 • Gorączka, dreszcze, bóle mięśni, zmęczenie*
 • Niezwykle rzadkie przypadki zapalenia mięśnia sercowego/osierdzia
 • Niezwykle rzadkie przypadki reakcji alergicznej
 • Niezwykle rzadkie przypadki zakrzepów krwi

* Kobiety poddawane zapłodnieniu in vitro lub innym podobnym procedurom powinny skonsultować się z lekarzem przed otrzymaniem szczepionki, aby tak dobrać odpowiedni czas podania szczepionki, by uniknąć pomylenia potencjalnych krótkoterminowych skutków ubocznych szczepionki z jakimkolwiek rodzajem infekcji związanej z procedurą.

Zagrożenia związane z COVID-19:

 • Wysokie ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19
 • Zwiększone ryzyko powikłań ciąży
 • Zwiększone zapotrzebowanie na wentylację mechaniczną
 • Zwiększone ryzyko poronienia/śmierci płodu
 • Zwiększone ryzyko porodu przedwczesnego
 • Zwiększone ryzyko zakrzepów krwi
 • Zwiększone ryzyko nadciśnienia tętniczego

Karmienie piersią a szczepionka:

Szczepionki przeciwko COVID-19 nie mogą powodować infekcji u nikogo, ani u matki, ani u dziecka, są też skuteczne w zapobieganiu COVID-19 u osób karmiących piersią. Ostatnie doniesienia wykazały, że osoby karmiące piersią, które otrzymały szczepionki mRNA COVID-19, mają przeciwciała w mleku matki, co może pomóc chronić ich dzieci.

Pamiętaj!

Szczepienie przeciwko COVID-19 jest zalecane wszystkim osobom w wieku 12 lat i starszym, w tym osobom w ciąży, karmiącym piersią, próbującym zajść w ciążę teraz lub mogącym zajść w ciążę w przyszłości. Osoby ciężarne i będące niedawno w ciąży są bardziej narażone na poważne zachorowanie na COVID-19 w porównaniu z osobami niebędącymi w ciąży. Zaszczepienie się przeciwko COVID-19 może uchronić Cię przed ciężką chorobą COVID-19.


Jesteś w ciąży i masz obawy dotyczące szczepionki przeciwko COVID-19?

Jeśli chcesz porozmawiać z kimś o szczepieniu przeciwko COVID-19 w czasie ciąży, możesz skontaktować się z MotherToBaby. Bezpłatna i poufna usługa jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 8-17. Zadzwoń 1-866-626-6847 lub czatuj na żywo na mothertobaby.org/.


Więcej informacji znajdziesz na: ct.gov/covidvaccine

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

Gest uznania

Tradycja dobrej zabawy

- Advertisment -