poniedziałek, 20 września, 2021
Strona głównaDziałyCovid 19Szczepienie dzieci i nastolatków

Szczepienie dzieci i nastolatków

CDC rekomenduje, aby przeciwko Covid-19 zaszczepiły się wszystkie osoby w wieku co najmniej 12 lat i starsze. Fot. Archiwum WEM

Chociaż z obserwacji po ponad roku trwania pandemii wynika, że dzieci co do zasady łagodniej przechodzą zakażenie wirusem SARS-CoV-2, to jednak nie zmienia to faktu, że dzieci mogą:

 • zarazić się Covid-19
 • przejść ciężko lub nawet umrzeć wskutek zakażenia Covid-19
 • zarazić innych Covid-19.

CDC rekomenduje, aby przeciwko Covid-19 zaszczepiły się wszystkie osoby w wieku co najmniej 12 lat i starsze. Zaszczepienie jak największego odsetka populacji jest kluczowe, by powstrzymać rozprzestrzenianie się pandemii. Szczepienie umożliwi powrót do aktywności i normalnego życia, znanego sprzed pandemii. Do stosowania u dzieci w wieku 12-15 lat została zatwierdzona przez FDA szczepionka Pfizer-BioNTech.

Gdzie zaszczepić dziecko?

Jest kilka możliwości:

 • Sprawdź w lokalnej aptece, czy funkcjonuje w niej punkt szczepień oraz czy trzeba umówić się na wizytę, czy też możliwe jest przyjście bez wcześniejszego umawiania się.
 • Sprawdź u lekarza rodzinnego, czy Twój ośrodek zdrowia oferuje możliwość zaszczepienia się.
 • Skontaktuj się z lokalnym lub stanowym departamentem zdrowia, by uzyskać pomoc w znalezieniu punktu szczepień w Twojej okolicy.
 • Punkt szczepień w swojej okolicy możesz też wyszukać na stronie vaccines.gov, wysyłając wiadomość ze swoim kodem pocztowym na numer 438829 lub dzwoniąc pod numer 1-800-232-0233.

Co warto wiedzieć?

 • Szczepionka przeciwko Covid-19 jest skuteczna i bezpieczna;
 • Trzy tygodnie po przyjęciu pierwszej dawki dziecku należy podać drugą dawkę szczepionki;
 • Dzieci i nastolatki dostają taką samą dawkę szczepionki, jak osoby dorosłe; wiek lub waga danej osoby nie ma znaczenia na dawkowanie;
 • Nie można się zarazić Covid-19 poprzez szczepienie;
 • Szczepionka przeciw Covid-19 nie koliduje z podaniem dziecku innym szczepionek.

Jak przygotować dziecko na wizytę?

Przed szczepieniem warto przygotować psychicznie dziecko. W tym celu znajdź informacje, które mogą Ci pomóc i podpowiedzieć, jak wspierać dziecko przed, w trakcie i po szczepieniu. Porozmawiaj z dzieckiem o szczepieniu, wytłumacz mu, czego należy się spodziewać. W punkcie szczepień poinformuj lekarza lub pielęgniarkę o alergiach, jeśli dziecko ma jakieś. Postaraj się uspokoić dziecko, a po podaniu zastrzyku odczekaj 15 – 30 minut, aby mieć pewność, że u dziecka nie wystąpi reakcja alergiczna lub inny nagły objaw niepożądany, a w razie jego wystąpienia – że dziecko otrzyma właściwą pomoc.

Efekty uboczne

Dziecko może odczuwać po szczepieniu pewne efekty uboczne. Należą do nich ból, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu podania zastrzyku oraz zmęczenie, ból głowy lub mięśni, dreszcze, gorączka lub mdłości. Jednak powinny one minąć po kilku dniach. Warto zapytać swojego lekarza rodzinnego, jakie środki można dziecku podać w razie wystąpienia jakichś efektów ubocznych, by złagodzić jego dyskomfort.

Pamiętaj!

Szczepionki przeciwko Covid-19 są bezpłatne w każdym punkcie na terenie Stanów Zjednoczonych dla każdego mieszkańca, niezależnie od statusu imigranckiego, nie trzeba też posiadać ubezpieczenia medycznego ani legitymować się dowodem tożsamości.


Więcej informacji znajdziesz na: ct.gov/covidvaccine

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Poprzedni artykułSzczepionki a ciąża

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

Gest uznania

Tradycja dobrej zabawy

- Advertisment -