Czy szczepionka przeciwko COVID-19 jest bezpieczna dla kobiet w ciąży? Sprawdź, co warto wiedzieć.
Czy to prawda, że szczepionki przeciwko COVID-19 powodują niepłodność?
NIE. TO MIT.
Do tej pory nie ma dowodów na to, że szczepionka powoduje jakiekolwiek problemy z płodnością u kobiet lub mężczyzn.
Jak powstał ten mit?
W grudniu 2020 r. pojawiły się błędne twierdzenia, że szczepionki zawierają białko zwane syncytin-1, które jest niezbędne do rozwoju łożyska u kobiet w ciąży, oraz że szczepionka spowoduje wytwarzanie przeciwciał, które zaatakują syncytin-1, zakłócając tworzenie się łożyska i prowadząc do niepłodności lub poronienia. Twierdzenie to zostało podchwycone w mediach społecznościowych i niestety szybko się rozpowszechniło.
Jaka jest prawda?
Syncytin-1 dzieli mały kawałek kodu genetycznego z białkiem kolca koronawirusa, ale na tym podobieństwo się kończy. Są to dwa zupełnie różne białka i nie jest możliwe, aby przeciwciała wytwarzane przez szczepionki rozpoznały i zaatakowały jakiekolwiek białko inne niż to znajdujące się na wirusie SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19. Twierdzić, że układ odpornościowy nie rozpozna różnicy i zaatakuje białko łożyska, to tak, jakby pomylić słonia z delfinem, ponieważ oba są szare.
Skąd można mieć pewność, że to prawda?
Podczas gdy szczepionki COVID-19 pozostają w trakcie badań, jak dotąd nie ma danych, że szczepionki mogą powodować niepłodność. Nie ma również wiarygodnych teorii naukowych na temat tego, w jaki sposób szczepionki mogłyby powodować niepłodność. Chociaż kobiety w ciąży zostały wykluczone z badań nad szczepionką, kilka kobiet zaszło w ciążę podczas badań. W sumie tylko jedna kobieta poroniła, ale otrzymywała placebo, a NIE szczepionkę.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Do tej pory nie ma dowodów na to, że szczepionki powodują niepłodność lub poronienie, natomiast istnieje wiele dowodów na to, że nie szczepionka, a zarażenie się COVID-19 może być niebezpieczne dla kobiet w ciąży i ich nienarodzonych dzieci.
Skutki uboczne szczepionki:
- NIE MA wpływu na ciążę lub płodność
- Gorączka, dreszcze, bóle mięśni, zmęczenie*
- Niezwykle rzadkie przypadki zapalenia mięśnia sercowego/osierdzia
- Niezwykle rzadkie przypadki reakcji alergicznej
- Niezwykle rzadkie przypadki zakrzepów krwi
* Kobiety poddawane zapłodnieniu in vitro lub innym podobnym procedurom powinny skonsultować się z lekarzem przed otrzymaniem szczepionki, aby tak dobrać odpowiedni czas podania szczepionki, by uniknąć pomylenia potencjalnych krótkoterminowych skutków ubocznych szczepionki z jakimkolwiek rodzajem infekcji związanej z procedurą.
Zagrożenia związane z COVID-19:
- Wysokie ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19
- Zwiększone ryzyko powikłań ciąży
- Zwiększone zapotrzebowanie na wentylację mechaniczną
- Zwiększone ryzyko poronienia/śmierci płodu
- Zwiększone ryzyko porodu przedwczesnego
- Zwiększone ryzyko zakrzepów krwi
- Zwiększone ryzyko nadciśnienia tętniczego
Karmienie piersią a szczepionka:
Szczepionki przeciwko COVID-19 nie mogą powodować infekcji u nikogo, ani u matki, ani u dziecka, są też skuteczne w zapobieganiu COVID-19 u osób karmiących piersią. Ostatnie doniesienia wykazały, że osoby karmiące piersią, które otrzymały szczepionki mRNA COVID-19, mają przeciwciała w mleku matki, co może pomóc chronić ich dzieci.
Pamiętaj!
Szczepienie przeciwko COVID-19 jest zalecane wszystkim osobom w wieku 12 lat i starszym, w tym osobom w ciąży, karmiącym piersią, próbującym zajść w ciążę teraz lub mogącym zajść w ciążę w przyszłości. Osoby ciężarne i będące niedawno w ciąży są bardziej narażone na poważne zachorowanie na COVID-19 w porównaniu z osobami niebędącymi w ciąży. Zaszczepienie się przeciwko COVID-19 może uchronić Cię przed ciężką chorobą COVID-19.
Jesteś w ciąży i masz obawy dotyczące szczepionki przeciwko COVID-19?
Jeśli chcesz porozmawiać z kimś o szczepieniu przeciwko COVID-19 w czasie ciąży, możesz skontaktować się z MotherToBaby. Bezpłatna i poufna usługa jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 8-17. Zadzwoń 1-866-626-6847 lub czatuj na żywo na mothertobaby.org/.
Więcej informacji znajdziesz na: ct.gov/covidvaccine