sobota, 27 listopada, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaSzansa na wypracowanie ponadpartyjnego stanowiska ws. walki z pandemią?

Szansa na wypracowanie ponadpartyjnego stanowiska ws. walki z pandemią?

Widzę szansę na to, żeby móc wypracować takie wspólne stanowisko, które nas nie podzieli, a podejdziemy do tego ponad podziałami politycznymi – mówiła w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek po spotkaniu z przedstawicielami klubów i kół ws. walki z pandemią Covid-19.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas konferencji prasowej w Sejmie w Warszawie, 24 listopada. Marszałek Witek podsumowała dzisiejsze rozmowy z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych ws. poparcia projektu ustawy dot. weryfikacji szczepień pracowników. Fot. Radek Pietruszka/PAP

Blisko trzy godziny trwało spotkanie w Sejmie, w którym wzięli udział: marszałek Witek, przedstawiciele wszystkich klubów i kół oraz reprezentanci resortu zdrowia i Rady Medycznej przy premierze. O zaproszeniu na spotkanie Witek poinformowała w poniedziałek zapowiadając rozmowę ws. wyjścia ponad podziałami z projektem dotyczącym kwestii weryfikacji szczepień pracowników.

Na konferencji po spotkaniu marszałek oceniła, że dyskusja była rzeczowa i padały konkretne propozycje ze strony Koalicji Polskiej, Kukiz’15, Lewicy i Polski 2050.

Według niej, przedstawiciele opozycji wskazywali m.in. iż wszystkie rekomendacje Rady Medycznej przy premierze powinny być „jawne i rząd powinien się tych rekomendacji trzymać, przestrzegać, wtedy byłoby dobrze”. „Otóż te rekomendacje są jawne” – stwierdziła Witek.

Poinformowała, że najnowsza rekomendacja z 22 listopada zaleca, by zachęcać do szczepień. „I zachęcamy, bo szczepienia chronią przede wszystkim tych, którzy się zaszczepili przed ciężką chorobą, przed śmiercią czy hospitalizacją” – dodała Witek i podkreślała wagę zachowania dystansu, stosowania dezynfekcji i noszenia maseczek.

„Nie zamykamy zakładów pracy, możemy funkcjonować w przestrzeni publicznej, ale jednocześnie to apel do nas i ostrzeżenie, że musimy sobie przypomnieć, że ten wirus wciąż między nami jest i musimy zachować naprawdę te reżimy bezpieczeństwa, które są przez nas czasami zapominane” – powiedziała marszałek Sejmu.

Marszałek Sejmu stwierdziła też, że słuchając propozycji, z którymi wyszli przedstawiciele klubów i kół parlamentarnych, widzi, „że są punkty wspólne, które można przyjąć”.

Poinformowała, że na końcu padła propozycja spotkania roboczego przedstawicieli resortu zdrowia z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych, którzy przedstawią swoje propozycje. „Myślę, że w piątek już będzie informacja od wiceministra zdrowia Waldemara Kraski, gdzie i w jakim trybie będzie się można spotkać” – dodała marszałek Sejmu.

„Liczę na to, że jednak to spotkanie już takie bardzo merytoryczne i techniczne, dotyczące szczegółów po stronie rząd – przedstawiciele poszczególnych ugrupowań kół i klubów, przyniesie pozytywny skutek” – powiedziała Witek.

Wyraziła też nadzieję, że w „roboczym trybie najszybciej jak to będzie możliwe uda się wypracować rozwiązania, które nie będą dotkliwe dla obywateli”. „Mam nadzieję, że z tych rozwiązań proponowanych dzisiaj przez poszczególne kluby i koła może powstać projekt, który będziemy w stanie przyjąć ponad podziałami i oczywiście we współpracy z rządem” – powiedziała marszałek Sejmu.

Jej zdaniem spotkanie z szefami klubów i kół było potrzebne. „Widzę szansę na to, żeby móc wypracować takie wspólne stanowisko, które nas nie podzieli, a podejdziemy do tego ponad podziałami politycznymi i będziemy potrafili w tej trudnej sytuacji działać wspólnie” – dodała.

Marszałek Sejmu zapytana została, czy podczas spotkania rozmawiano o projekcie ustawy, który pozwalałby na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19 – taką propozycję zapowiedzieli w ubiegłym tygodniu posłowie PiS.

„Różni posłowie się wypowiadali, ale pytanie było takie: co to zmieni? Zwłaszcza, że okazuje się, że są już fałszywe certyfikaty covidowe” – powiedziała Witek i przypomniała, że także osoby już zaszczepione mogą zachorować i w mniejszym stopniu zarażać. „Nad tym na tym spotkaniu roboczym będzie się można zastanowić, ale jakiegoś entuzjazmu przy tej propozycji nie było” – dodała.

Marszałek odniosła się także do słów lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, który ocenił, że spotkanie u marszałek „ma charakter głównie propagandowy”. „Moje spotkanie z moimi kolegami posłami nie miało charakteru propagandowego i jeśli pan Donald Tusk tak to ocenia – to jest w błędzie” – powiedziała.

Witek zaznaczyła też, że celem spotkania nie było przedstawienie propozycji ze strony resortu zdrowia czy jej samej. „Chodziło o to, żeby zobaczyć, czy jest coś wspólnego i okazało się, że jest i temu będzie służyło te spotkanie robocze” – stwierdziła.

Podczas spotkania u marszałek Sejmu obecni byli przedstawiciele PiS, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej, Konfederacji, Polski 2050, Porozumienia Kukiz’15 i Polskich Spraw, a także wiceminister zdrowia Waldemar Kraska oraz wicedyrektor szpitala klinicznego MSWiA Artur Zaczyński, zasiadający w Radzie Medycznej przy premierze.

Grzegorz Bruszewski, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Karol Kostrzewa, Edyta Roś/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -