środa, 1 maja, 2024
Strona głównaDziałyZwyczajeSymbolika choinkowych ozdób

Symbolika choinkowych ozdób

Okres poprzedzający Boże Narodzenie to czas nie tylko radosnego oczekiwania, ale i przedświątecznych przygotowań. Te ruszają pełną parą czasem nawet na kilka tygodni przed samą wigilią. Nieodzowną ich częścią jest przygotowywanie mieszkania na świąteczny okres. Wiąże się z tym wykorzystanie ozdób najróżniejszej maści. Najlepiej, gdy są one bardziej tradycyjne i mają określone znaczenie. Doskonałym przykładem dekoracji tego typu są te wykonywane własnoręcznie!

Fot. Archiwum WEM

Choinka

Obecnie choinka jest jednym z najważniejszych świątecznych symboli. Bez względu na to, czy jest żywym drzewkiem, czy jego sztuczną wersją, jej przyozdabianie to jeden z przyjemniejszych przedświątecznych momentów. Tradycja dekorowania choinek sięga już XVI wieku i wywodzi się z Niemiec. Symbolika drzewka związana jest z towarzyszącymi mu świecami, a obecnie światełkami –symbolem światła, nadziei i życia.

Jemioła

Ta porastająca drzewa roślina w okresie świątecznym nabiera szczególnego znaczenia. Jest jednym z symboli towarzyszących przygotowaniom do obchodzenia Bożego Narodzenia. Wg tradycji ma przynosić na długie lata szczęście zakochanym, którzy się pod nią pocałują. Zgodnie ze zwyczajem wiesza się ją nad wigilijnym stołem, a także nad drzwiami.

Gwiazda betlejemska

Kolejną rośliną nieodzownie (od lat 50. XX w.) związaną z Bożym Narodzeniem jest gwiazda betlejemska. Jest jednym z najwcześniejszych zwiastunów świąt. W swojej symbolice odwołuje się do gwiazdy, która wskazywała drogę Trzem Królom do Betlejem, gdzie narodził się Jezus.

Świąteczne kolory

W okresie świątecznym nie tylko rośliny i ozdoby nabierają nowego znaczenia. Symboliczne stają się także kolory. Te najmocniej kojarzące się ze świętami to czerwień, zieleń i złoto. Pierwsza z barw symbolizuje krew Jezusa przelaną dla odkupienia świata, a także szczęście. Zieleń to kolor nadziei, wierności i odradzającego się życia. Z kolei złoto odnosić się ma do pomyślności i dobrobytu. Mieszanka tych kolorów to stały i niezwykle ważny element wszystkich świątecznych ozdób. Warto wykorzystać ją także przy własnoręcznym tworzeniu swoich dekoracji.


ZRÓB TO SAM!

Świąteczny łańcuch

Świąteczne łańcuchy obecnie są symbolem więzi łączących ze sobą członków rodziny, choć kiedyś miały przypominać o grzechu.

Wykonanie: do ich wykonania potrzebne będą różnokolorowe arkusze – najlepiej w kolorach kojarzących się ze świętami – nożyczki i klej. Papier należy pociąć na wąskie paski, które następnie przy pomocy kleju łączy się w połączone ze sobą kółka.

Malowane orzechy

Malowane orzechy, szczególnie te w złotym kolorze, mają symbolizować mądrość, dobrobyt i bogactwo.

Wykonanie: do stworzenia ozdób tego typu potrzebne są orzechy włoskie w łupinach, farby w świątecznych kolorach, sznureczki i klej. Wykonywanie dekoracji należy zacząć od przyklejenia do orzechów zawieszek, które pozwolą na ich zamocowanie na choince. Kolejnym krokiem jest naniesienie farby. Najbardziej efektowana i tradycyjna będzie tu ta w kolorze złota.

Ozdoby z piernika

Pierniki – a także ogólnie słodycze wieszane na choince – mają symbolizować radość życia.

Wykonanie: Najlepiej wykonać je na bazie sprawdzonego przepisu na pierniki i przygotować różne sposoby zdobienia. Przydadzą się tu na pewno lukrowe kolorowe flamastry, słodkie posypki, jadalne koraliki, a także klasyczny lukier, który można wykonać własnoręcznie. Dodatkowym urozmaiceniem może być nadawanie pierniczkom kształtów za pomocą foremek. Należy pamiętać o przymocowaniu do dekoracji zawieszek do powieszenia na choince.

Anna Miler

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -