czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałyZwyczajeZwyczaj miejskich wigilii w Polsce

Zwyczaj miejskich wigilii w Polsce

Boże Narodzenie to święta uznawane za jedne z bardziej rodzinnych w roku. Wpływa na to niepowtarzalny klimat wspólnoty, jaki tworzy się przy okazji wspólnych przygotowań, kolędowania i składania sobie życzeń. Rodziny zasiadające do wigilijnej kolacji mogą nie tylko w skupieniu przeżywać same święta, ale i cieszyć się przebywaniem w gronie najbliższych osób. Niestety nie wszyscy mają taką możliwość. Osoby starsze, samotne, ubogie, bezdomne co roku muszą mierzyć się z trudami bożonarodzeniowego okresu. To właśnie z myślą o nich, o najbardziej potrzebujących, zrodziła się idea miejskich wigilii.

Jedna z największych miejskich wigilii odbywa się już od ponad 20 lat na rynku w Krakowie. Inicjatorem akcji był znany krakowski restaurator Jan Kościuszko. W spotkaniach co roku biorą udział tysiące ludzi. Na zdj. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski (z lewej) i restaurator Jan Kościuszko. Fot. krakow.pl

Czym są miejskie wigilie?

Miejskie wigilie to spotkania organizowane na ogromną skalę w wielu zakątkach Polski, niezależnie od ich wielkości. W ideę pomocy najbardziej potrzebującym włączają się nie tylko organizacje charytatywne działające na ich rzecz, ale także włodarze miast i sami mieszkańcy. Spotkania tego typu dają szanse wielu osobom nie tylko na zjedzenie ciepłego posiłku, ale i spędzenie czasu z ludźmi, którzy na co dzień borykają się z bardzo podobnymi problemami, są samotni, czują się opuszczeni i zapomniani. Miejskie wigilie są okazją do integracji społecznej, a także formą przedświątecznej pomocy, tak potrzebnej wielu w tym wyjątkowym okresie w roku.

Nowa tradycja

Tradycja organizacji spotkań tego typu trwa w Polsce już od lat, choć popularność na naprawdę szeroką, nie wybiórczą, skalę zaczęła zdobywać w ciągu ostatnich około 10. Początkowo inicjatywy tego typu przyjmowały się głównie w największych miastach kraju. Prym wiodły tu Kraków i Warszawa – do dziś organizowane tu wigilie miejskie uznawane są za jedne z największych przedsięwzięć tego typu w Polsce. Z jednej strony służą pomocą potrzebującym, a drugiej są okazją do organizowania szeregu okołoświątecznych wydarzeń i zabaw, które mają za zadanie nie tylko wprowadzić wszystkich uczestników w świąteczny nastrój, ale i pomóc w integracji. Tradycyjnie przy okazji wigilii miejskich organizowane są kolędowe występy młodzieży i zespołów muzycznych, kiermasze bożonarodzeniowe, a także spotkania i warsztaty, w trakcie których przygotowywane są drobne ozdoby świąteczne.

W praktyce

Głównym punktem wigilii miejskich są oczywiście uroczyste obiady i kolacje. W ich trakcie posiłki wydawane są bezpłatnie, a skorzystać z nich może każdy potrzebujący. Są one spożywane najczęściej przy wcześniej przygotowanych stołach – ustawianych w halach, lokalach, a czasem na rynkach miejskich (w zależności od organizatorów) – które zapewnić mają namiastkę świątecznego klimatu i wspólnoty. Wśród potraw przygotowywanych na te wyjątkowe okazje królują oczywiście te typowo świąteczne, tradycyjne. Żur, zupa grzybowa, barszcz czerwony z uszkami, pierogi w najróżniejszych wydaniach, bigos, gołąbki, drożdżówki z makiem – to tylko niektóre z dań, którymi częstować mogą się uczestnicy miejskiej wigilii. W największych miastach Polski przygotowywane są tysiące porcji świątecznych przysmaków, co ma dać szansę jak największej liczbie potrzebujących na ciepły posiłek w bożonarodzeniowej atmosferze. Oczywiście wigilijnemu spotkaniu towarzyszy także składanie sobie życzeń, a także tradycyjne dzielenie się opłatkiem. To właśnie od nich najczęściej rozpoczyna się świętowanie. Często w trakcie wydarzeń tego typu prowadzone są zbiórki funduszy, które przeznaczone mają zostać właśnie na pomoc osobom potrzebującym.

Anna Miler

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -