sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaPoloniaMassachusettsŚwięto Konstytucji 3 Maja

Święto Konstytucji 3 Maja

Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 r. jest jednym z najważniejszych dokumentów w historii Polski, będąc pierwszą w Europie i drugą na świecie – po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. – spisaną ustawą tej rangi. Stanowiła próbę uzdrowienia państwa i wyeliminowania wpływów obcych mocarstw. Dokonywała zasadniczej przemiany przestarzałego ustroju politycznego Rzeczypospolitej, wprowadzając, zgodnie z duchem oświecenia, trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.

Ceremonia podniesienia polskiej flagi przed ratuszem w Bostonie odbędzie się czwarty rok z rzędu. Biorą w niej udział przedstawiciele lokalnych władz i bostońskiej Polonii. Fot. Barbara Bilińska Bolec

Na mocy Ustawy Rządowej uchwalonej przez Sejm Czteroletni Polska stała się monarchią parlamentarną, w której obowiązywała wolność wyznania. Konstytucja 3 Maja była odbiciem polskiego ducha, który umożliwił polskiemu narodowi przetrwanie najpierw 123 lat rozbiorów, a następnie ciężkich lat wojennych i komunizmu. Konstytucja 3 Maja jednoczyła Polaków pod jednym sztandarem wtedy i jednoczy dziś – czego wyrazem są obchody Święta Konstytucji 3 Maja, które jest celebrowane przez Polaków na całym świecie, również w Nowej Anglii.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja organizowane są przez różne grupy – parafie, szkoły, stowarzyszenia – i przybierają różną formę, od szkolnych apeli i akademii, przez uroczyste ceremonie z udziałem pocztów sztandarowych, wciągnięcie polskiej flagi na maszt i złożenie wieńców pod pomnikami polskich bohaterów, do koncertów, parad, odczytów czy nawet patriotycznych biegów. Jednak niezależnie od formy i skali, na jaką są organizowane, uczestniczącym w nich osobom towarzyszy zawsze poczucie dumy z Polski – z polskiej historii, tradycji i kultury, którą reprezentują – czyli tego dziedzictwa, które łączy wszystkich Polaków, niezależnie od tego, gdzie mieszkają.

Inicjatorką ceremonii przed bostońskim ratuszem jest radna Annissa Essaibi George (przy mównicy), która sama ma polskie korzenie. Fot. Barbara Bilińska Bolec

Patriotyczne uroczystości

3 maja na maszcie przed bostońskim ratuszem można zobaczyć łopoczącą na wietrze polską flagę. Wciągnięcie jej na maszt odbywa się przy udziale przedstawicieli lokalnych władz oraz członków lokalnych polonijnych organizacji i stowarzyszeń. Ceremonia ta zainicjowana została przez radną miasta Annissę Essaibi George w 2016 r. i od tej pory odbywa co roku. Jest to nie tylko sposób uczczenia kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale również danie wyrazu temu, jak ważną część społeczeństwa Bostonu stanowi Polonia oraz iż miejskie władze doceniają wkład Polaków w rozwój – nie tylko miasta, ale i całego kraju.

O odpowiednią celebrację rocznic i świąt państwowych od wielu lat dbają także weterani z Pl. 37 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce oraz wspierające ich członkinie Korpusu Pomocniczego Pań. W niedzielę, 5 maja, w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie z ich intencji odprawiona zostanie uroczysta msza św. za ojczyznę, a potem, jak zwykle, w placówce weterańskiej zostanie przygotowany poczęstunek.

5 maja odbędzie się też doroczny Festiwal Polski w Bostonie, który organizowany rokrocznie na początku maja wpisuje się w obchody tego jakże ważnego dla wszystkich Polaków święta. Więcej szczegółów na temat programu festiwalu można znaleźć na stronie www.bostonpolishfest.com oraz na profilu wydarzenia na facebooku.

Na uroczystości związane z świętem Konstytucji 3 Maja zaprasza również Komitet Dziedzictwa Polskiego w Northampton. O godz. 18:00 w tamtejszym kościele św. Walentego zostanie odprawiona uroczysta dwujęzyczna msza św., po której obchody będą kontynuowane w sali parafialnej, gdzie prelekcję na temat wydarzeń roku 1791, które doprowadziły do uchwalenia tego historycznego dokumentu, jakim była Konstytucja 3 Maja, wygłosi ks. Adam Czarnecki.

Polonia w Fall River każdego roku w pierwszą niedzielę maja gromadzi się przy pomniku gen. Tadeusza Kościuszki. Przedstawiciele organizacji polonijnych i lokalnych władz wygłaszają krótkie przemówienia, następnie ma miejsce ceremonia złożenia wieńców pod pomnikiem. W ten sposób obchodzone są kolejne rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a zarazem honorowany jest bohaterski generał – Tadeusz Kościuszko, ponieważ w pierwszą niedzielę maja w Ameryce tradycyjnie obchodzony jest tzw. Dzień Kościuszki – upamiętniający rocznicę urodzin wielkiego generała. W obchodach, organizowanych z inicjatywy Klubu Kościuszki w Fall River, przeważnie uczestniczy również Polonia z Central Falls, reprezentowana przez członków Towarzystwa im. gen. Kazimierza Pułaskiego.

To tylko kilka uroczystości, w których Polonia w Nowej Anglii zapewne weźmie udział, natomiast wydarzeń, wpisujących się w obchody Święta Konstytucji 3 Maja, odbędzie się o wiele więcej. Mamy nadzieję, że na łamach „Białego Orła” oraz na naszym portalu www.bialyorzel24.com uda nam się Państwu zrelacjonować te obchody.

JS

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -