niedziela, 26 września, 2021

Polskie święto

Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 r. jest jednym z najważniejszych dokumentów w historii Polski, będąc pierwszą w Europie i drugą na świecie – po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. – spisaną ustawą tej rangi. Stanowiła próbę uzdrowienia państwa i wyeliminowania wpływów obcych mocarstw. Dokonywała zasadniczej przemiany przestarzałego ustroju politycznego Rzeczypospolitej, wprowadzając, zgodnie z duchem oświecenia, trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.

Polski Dzień na Kapitolu co roku gromadzi licznych stanowych polityków oraz Polonię. Fot. Frank Gerratana

Na mocy Ustawy Rządowej uchwalonej przez Sejm Czteroletni Polska stała się monarchią parlamentarną, w której obowiązywała wolność wyznania. Konstytucja 3 Maja była odbiciem polskiego ducha, który umożliwił polskiemu narodowi przetrwanie najpierw 123 lat rozbiorów, a następnie ciężkich lat wojennych i komunizmu. Konstytucja 3 Maja jednoczyła Polaków pod jednym sztandarem wtedy i jednoczy dziś – czego wyrazem są obchody Święta Konstytucji 3 Maja, które jest celebrowane przez Polaków na całym świecie, również na Florydzie.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja organizowane są przez różne grupy – parafie, szkoły, stowarzyszenia – i przybierają różną formę, od szkolnych apeli i akademii, przez uroczyste ceremonie z udziałem pocztów sztandarowych, wciągnięcie polskiej flagi na maszt i złożenie wieńców pod pomnikami polskich bohaterów, do koncertów, parad, odczytów czy nawet patriotycznych biegów. Jednak niezależnie od formy i skali, na jaką są organizowane, uczestniczącym w nich osobom towarzyszy zawsze poczucie dumy z Polski – z polskiej historii, tradycji i kultury, którą reprezentują – czyli tego dziedzictwa, które łączy wszystkich Polaków, niezależnie od tego, gdzie mieszkają.

Patriotyczne uroczystości

Polonia ze środkowo-zachodniej części Florydy w celu uczczenia kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja spotka się 5 maja 2019 r. przed pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki w Williams Park w St. Petersburg. Organizatorem uroczystości, jak każdego roku, jest Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Tampa Bay, który jest także fundatorem tego wzniesionego w 2000 roku pomnika autorstwa Andrzeja Pityńskiego. Ceremonia rozpocznie się o godz. 11:00. Tego samego dnia, po południu, w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbędzie się zabawa wiosenna z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Dzień wcześniej – w sobotę, 4 maja – patriotyczna akademia odbędzie się w klubie Polonia, Inc. w St. Petersburg. Po części oficjalnej przewidziany jest obiad. Na piknik majowy, podczas którego polonijne dzieci przedstawią patriotyczną akademią poświęconą Konstytucji 3 Maja, zaprasza na Polanę w Bunnell 28 kwietnia Klub Korona. Również Polonia w Orlando zamierza uczcić 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akademia z tej okazji odbędzie się 12 maja w sali przy kościele św. Józefa w Orlando, a w programie są: prezentacja historyczna, polskie tańce ludowe i narodowe, poezja, polskie pieśni patriotyczne.

JS

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -