czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaPolonia w AmerycePolscy studenci zdobyli Kalifornię

Polscy studenci zdobyli Kalifornię

Aż 15 medali zdobyli polscy studenci z Warszawy, Wrocławia i Rzeszowa na międzynarodowych zawodach lotniczych SAE Aero Design WEST 2019, które odbyły się od 5 do 7 kwietnia w Van Nuys w Kalifornii. W prestiżowej rywalizacji w projektowaniu i budowie zdalnie sterowanych modeli samolotów udźwigowych udział wzięły 74 drużyny z całego świata.

Zespół JetStream z Politechniki Wrocławskiej zdobył 4 medale: 1 srebrny i 3 brązowe. Fot. pw.edu.pl

Sześć medali – 2 złote, 1 srebrny i trzy brązowe – zdobyli studenci z Międzywydziałowego Koła Naukowego SAE AeroDesign, działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Ich drużyna wzięła udział we wszystkich trzech konkursowych klasach: Regular, Micro i Advanced.

W klasie Micro zajęli 2. miejsce w kategorii „Mission Performance” oraz 3. w klasyfikacji generalnej. Loty podczas pierwszych 5 rund były wykonane z ładunkiem 4 rur. W ostatniej rundzie kapitan drużyny, Urszula Gołyska, podjęła decyzję o założeniu ładunku 5 rur i przypuszczeniu ataku na 1. miejsce zajmowane przez drużynę z Chin. – Niestety samolot z powodu bezwietrznej pogody nie zdołał wykonać lotu – relacjonują studenci Politechniki Warszawskiej.

W klasie Advanced warszawiacy zdobyli dwa 3. miejsca – również w kategorii „Mission Performance” oraz klasyfikacji generalnej. Klasa Advanced miała najbardziej skomplikowaną misję do wykonania, dlatego cały okres przygotowawczy do zawodów drużyna pracowała nad systemem zrzutu habitatów (Nerf Howler) i butelek wody do celu oraz zwalniania autonomicznych szybowców. – Habitaty i woda trafiały do celu bezbłędnie, niestety zabrakło nam trochę szczęścia i wiatru, aby szybowce doleciały do wyznaczonej strefy lądowania – dodają członkowie zespołu PW.

Największy sukces zespół z Warszawy odniósł w klasie Regular, zdobywając dwa złote medale w klasyfikacji generalnej i za największy podniesiony ładunek. Ich konstrukcja podnosiła podczas zawodów 54 pasażerów z bagażem.

Pięć srebrnych medali wywalczyła w Kalifornii drużyna Euroavii Rzeszów. Fot. Politechnika Rzeszowska

Pięć srebrnych medali wywalczyła w Kalifornii drużyna Euroavii Rzeszów, czyli studenci Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. – W przypadku samolotu klasy „micro” po raz kolejny nasza drużyna otrzymała pochwały za pomysłowość i innowacyjność zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych. Specjaliści oceniający model klasy „regular” również byli pod wrażeniem dokładności wykonania modelu. Tak pozytywny odbiór ze strony jury poskutkował zdobyciem dwóch srebrnych medali za prezentacje w obu klasach – mówi Aleksandra Pasich z Euroavii Rzeszów.

Studenci Politechniki Warszawskiej zdobyli w Kalifornii 6 medali – 2 złote, 1 srebrny i trzy brązowe. Fot. Politechnika Warszawska

Cztery medale – 2 srebrne i 2 brązowe – zdobyli reprezentanci Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Wrocławskiej. Ich zespół JetStream rywalizował w dwóch klasach – Micro i Advanced. Przygotowane przez nich maszyny miały rozpiętość skrzydeł odpowiednio 1 m i 3.65 m. W kategorii Micro JetStream zajął trzecie miejsce za prezentację techniczną samolotu i wykonanie misji. W klasie Advanced wywalczyli drugie miejsca za wykonanie misji oraz w klasyfikacji generalnej.