środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałyZwyczajeŚwięto Dziękczynienia

Święto Dziękczynienia

Tradycja obchodzenia Święta Dziękczynienia swoimi początkami sięga jeszcze XVII wieku – okresu, gdy u wybrzeża Ameryki pojawili się pierwsi osadnicy z różnych części Europy. Od tego czasu amerykańskie zwyczaje związane z tym wyjątkowym czwartkiem zyskały zupełnie nowego wymiaru. Jakiego? Oto przykłady kilku najbardziej charakterystycznych tradycji związanych z Dziękczynieniem w USA.

Macy’s Thanksgiving Day Parade to największa i najbardziej rozpoznawalna parada, która przechodzi ulicami Nowego Jorku. Fot. Archiwum WEM

Początki tradycji

Święto Dziękczynienia zostało zapoczątkowane przez kilkudniowe obchody zorganizowane przez osadników kolonii Plymouth i miejscowych Indian jesienią 1621 roku. Miały one uczcić wyjątkowo obfite plony, które przyniosło lato, poprzedzone ostrą zimą, i były formą podziękowania. W miarę trwania świętowania włączały się w nie kolejne osady usytuowane wzdłuż wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej. W późniejszych latach obchody nie tylko poszerzały swój zasięg, ale i stały się jedną z pierwszych tak ważnych amerykańskich tradycji.

Obecnie święto to w USA obchodzone jest co roku w czwarty czwartek listopada. Do dziś kojarzone jest z bogactwem towarzyszących mu rozrywek i tradycyjnymi potrawami, z obowiązkowym pieczonym indykiem na czele, koniecznie w towarzystwie słodkich ziemniaków i żurawiny. Warto wspomnieć, że Święto Dziękczynienia poprzedzone jest zawsze wielkimi świątecznymi zakupami, w efekcie których przez amerykańskie stoły przewinie się około 45 mln indyków!

Nieodłącznymi elementami tego wyjątkowo rodzinnego święta są nie tylko spotkania w gronie najbliższych przy suto zastawionym stole, ale i towarzyszące obchodom wydarzenia. Na szczególną uwagę zasługują tu przede wszystkim tradycyjne parady, zwyczajowe mecze futbolu amerykańskiego i poprzedzające Dzień Dziękczynienia ułaskawianie indyka.

Dziękczynne parady

Parady to jedna z bardziej barwnych i charakterystycznych tradycji związanych ze Świętem Dziękczynienia. Odbywają się one w wielu miastach USA, jednak największa, najbardziej rozpoznawalna, przechodzi ulicami Nowego Jorku. Mowa oczywiście o Macy’s Thanksgiving Day Parade.

Jest to ogromne przedsięwzięcie organizowane przez dom handlowy Macy’s. Początki tej kolorowej tradycji sięgają lat 20. XX wieku – dokładnie roku 1924. To właśnie wtedy pracownicy Macy’s wyszli po raz pierwszy świętować początek świątecznego sezonu. Nieoczekiwanie wydarzenie to doczekało się powtórzeń w kolejnych latach, szybko zyskując coraz większą skalę. Początkowo trasę marszu – przebiegającą od 145. ulicy do siedziby domu handlowego Macy’s na 34. – pokonywały obok zespołów, artystów i zwyczajnych uczestników, także żywe słonie. Obecnie najbardziej widowiskowym elementem nowojorskiej parady są wielkie, kolorowe balony o kształtach nawiązujących nie tylko do Święta Dziękczynienia, ale i postaci popkultury.

W historii Macy’s Thanksgiving Day Parade nie odbyła się ona jedynie w latach 1942-1944 i wynikało to z trwającej w tamtym okresie wojny. Organizatorom niestraszne były nie tylko różnego rodzaju kryzysy, ale i trwająca nadal pandemia… Choć odcisnęła ona swoje piętno na formie parady. W tym roku zostanie ona znacznie ograniczona. Odbędą się tradycyjne występy, na ulicach Nowego Jorku pojawią się także charakterystyczne balony i platformy, zabraknie jednak tłumów obserwujących i bawiących się mieszkańców, a także zwyczajowego przemarszu. Wydarzenie będzie jedynie transmitowane.

Ułaskawianie indyka

Ach, czym byłoby Dziękczynienie bez wspaniałego pieczonego indyka królującego na świątecznym stole? Świętujący rozprawią się tego dnia z dziesiątkami milionów doskonale przygotowanych indyków. Losu tego nie podzieli jednak dwójka ptasich szczęśliwców, tradycyjnie ułaskawiana przez prezydenta USA.

By tradycji mogło stać się zadość do Białego Domu sprowadzane są z fermy indyki, które jednak nie trafią na dziękczynny stół, bowiem długoletnim zwyczajem jest ułaskawienie, czyli ceremonialne darowanie im życia przez prezydenta. Po spotkaniu z prezydentem ptaki udają się w podróż do Virginia Tech University, który będzie ich nowym lokum. Ułaskawiony drób trafia tam od 2010 roku. Wcześniej ocalone ptaki przewożone były do parku rozrywki Disneyland w Kalifornii. Oficjalnie tradycja ułaskawiania dziękczynnych indyków zapoczątkowana została przez prezydenta George’a Busha w 1989 roku. Jednak historycy twierdzą, że indyki wdzięczne mogą być już Abrahamowi Lincolnowi. Ocalony przez niego w 1863 roku ptak – wówczas jeszcze bożonarodzeniowy – otrzymał imię Jack i resztę swojego życia spędził w ogrodach Białego Domu.

Tradycyjny futbol amerykański

Wśród tradycji Święta Dziękczynienia nie brak także czegoś dla fanów sportu. Mowa tu oczywiście o rozgrywkach futbolu amerykańskiego. Tradycja organizowania spotkań w czasie Dziękczynienia sięga jeszcze XIX wieku. Fani tej dyscypliny mogą liczyć na dawkę sportowych emocji pod postacią trzech meczów w najważniejszej lidze. Tradycyjnie drużyny, które wezmą udział w rozgrywkach, to obowiązkowo Dallas Cowboys i Detroit Lions, a ponadto Houston Texans, Washington, Baltimore Ravens, Pittsburgh Steelers.

Anna Miler

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -