czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaŚwiatowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

W dniach 14-20 lipca 2022 r. w Rzeszowie odbędzie się XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.

W 2019 r. w festiwalu wzięły udział 33 zespoły, w tym aż 11 ze Stanów Zjednoczonych. Fot. Joanna Szybiak

Pierwszy taki festiwal miał miejsce w 1969 roku. Od tamtej pory co trzy lata Polonia z całego świata przybywa do stolicy Podkarpacia, by zatańczyć, zaśpiewać i przede wszystkim wspólnie, na łonie ojczyzny, cieszyć się polską kulturą, o którą z taką pieczołowitością dbają na co dzień w krajach swego zamieszkania.

Ostatnia edycja festiwalu odbyła się w lipcu 2019 r. Do Rzeszowa przyjechało wtedy ponad tysiąc tancerzy z ponad trzydziestu zespołów z różnych zakątków świata, w tym także ze Stanów Zjednoczonych. Ilość i różnorodność uczestników sprawia, że jest to największa tego typu impreza na świecie.

Festiwal co roku otwiera barwny korowód, który przechodzi ulicami miasta. Następnie prezydent Rzeszowa przekazuje Polonii w symbolicznym geście klucze do miasta. W ciągu kolejnych dni tancerze występują zarówno w Rzeszowie, jak i w okolicznych miastach. Festiwal kończy się galowym koncertem.

Zainteresowane zespoły proszone są o przesłanie wstępnej deklaracji udziału w festiwalu na adres: wspolnota@wspolnota-polska.rzeszow.pl.

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -