piątek, 3 maja, 2024

Świąteczne lektury

Aby sprawić komuś miły upominek lub w wartościowy sposób zagospodarować wolny świąteczny czas, warto postarać się o książkę. Dobrym pomysłem będzie lekka tematyka, nawiązująca do atmosfery tych dni. Zwłaszcza dla dzieci i młodzieży będzie to cenny podarek, pokazujący, że atrakcje nie sprowadzają się tylko do internetu.

Święta to doskonała okazja do tego, by wspólnie z dziećmi poczytać książki i za pomocą lektur przybliżyć im świąteczne tradycje i zwyczaje. Fot. Archiwum WEM

Wybór tytułów jest obecnie tak wielki, że trudno wymienić wszystkie godne uwagi. Poprzestaniemy więc na kilku przykładach, uwzględniając różne gusta i wiek czytelników. Niektóre pozycje wydawnicze są uniwersalne i zadowolą całą rodzinę.

„Boże Narodzenie w Bullerbyn”

Najbardziej znana polskim dzieciom szwedzka gromadka – Lasse, Bosse, Olle, Anna, Britta, Lisa i mała Kerstin – wprowadza w klimat świąt pełnych radości, zwariowanych pomysłów, psikusów. Pokażmy pociechom, że opowieści Astrid Lingren nie tracą wartości i piękna.

„Opowieść wigilijna”

Klasyczne arcydzieło literatury autorstwa Charlesa Dickensa może wciągnąć młodzież. Jedna z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających opowieści o magii Bożego Narodzenia. Dramat zgryźliwego skąpca i zarazem jego komizm, a następnie droga do przemiany, zapewnia moc wzruszeń.

„Święta na świecie”

Książka autorstwa Sofie Maria Brand to idealna propozycja dla dzieci ciekawych świata. Można dowiedzieć się, jak obchodzona jest gwiazdka w innych zakątkach, co składa się na kolację, jakie są zwyczaje, np. rzucanie łyżką w sufit w Rosji czy umieszczanie w meksykańskich stajenkach kaktusów zamiast choinek.

„O kolędach”

Praca Emilii Kiereś to pełna rzetelnej wiedzy gawęda na temat kolęd. Książka z pięknymi ilustracjami pomaga lepiej zrozumieć teksty i genezy tych bożonarodzeniowych pieśni. Zamieszczono też chwyty gitarowe oraz nuty, które ułatwią wspólne kolędowanie.

„Gang fałszywych Mikołajów”

Książka jest propozycją dla detektywów-tropicieli, wyposażonych w ołówki, kredki, flamastry. Dociekliwych, spostrzegawczych i cierpliwych. Jest to zeszyt kreatywny, w którym każdy czytelnik może stworzyć swoją własną historię i zabawić się w detektywa. Tekst i ilustracje zapewniła Nika Jaworowska-Duchlińska.

„Grudzień drugich szans”

Powieść Anny Langner nie jest typowym i słodkim romansem w świątecznym klimacie. Jest to pikantna historia o miłości, nieporozumieniach i drugiej szansie. To magiczna, lekka i bardzo wciągająca historia niosąca cudowny przekaz. Niejedna nastolatka będzie identyfikować się z bohaterką Klaudią.

„Rozmerdane święta

Powieść obyczajowa Agnieszki Olejnik, w której znajdziemy zarówno wątki napawające optymizmem, jak i zachęcające do zadumy. Zbieg okoliczności odmienia losy pozornie przypadkowych osób i sprawia, że dni nabierają prawdziwie świątecznego blasku, gdy na horyzoncie pojawia się wygłodzony i wychudzony kundelek…

„Telefon od Mikołaja”

Ta książka stanowi kontynuację wcześniejszej „Uwierz w Mikołaja”. Magdalena Witkiewicz znów zabiera odbiorców w iście świąteczną podróż. Po raz kolejny głównymi bohaterami powieści stają się nieco ekscentryczni, ale i kochani staruszkowie, przebywający w domu opieki Happy End.

Halina Kossak

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -