niedziela, 2 października, 2022
Strona głównaWiadomościPolskaStraż Graniczna: liczba prób przekroczenia granicy spadła z 800 do 80 na...

Straż Graniczna: liczba prób przekroczenia granicy spadła z 800 do 80 na dobę

Jak podała Straż Graniczna bariera na granicy polsko-białoruskiej, choć jeszcze niekompletna, jest realnym utrudnieniem w nielegalnej migracji. W tym roku odnotowuje się maksymalnie do 80 prób sforsowania dziennie, w drugiej połowie minionego roku było do 800 prób na dobę.

Zapora fizyczna na granicy polsko-białoruskiej w okolicy wsi Nowodziel (gm. Kuźnica). Fot. PAP/Artur Reszko

„Trudno oczekiwać, że liczba prób sforsowania granicy spadnie do zera. Żadne zabezpieczenie tak nie działa” – powiedziała PAP rzeczniczka SG porucznik Anna Michalska komentując doniesienia o podkopach pod barierą.

„Ale już obserwujemy więcej niż znaczący, bo aż dziesięciokrotny spadek prób nielegalnego przekroczenia granicy. W tym roku odnotowujemy maksymalnie do 80 prób dziennie, w drugiej połowie minionego roku było do 800 prób na dobę” – przekazała.

Michalska podkreśliła, że na granicy dopiero trwa instalacja słupów pod kamery, które będą elementem bariery elektronicznej. Po ich zainstalowaniu bariera będzie jeszcze skuteczniejsza.

„Funkcjonariusze będą mogli natychmiast zareagować nawet na podejścia pod linię granicy” – powiedziała rzeczniczka.

Podkreśliła, że wraz z zamontowaniem fizycznej bariery ustały brutalne fizyczne ataki na funkcjonariuszy. „Nie obserwujemy już prób forsowania przez duże grupy migrantów z racami i kamieniami, a przy takich atakach ucierpiało wielu funkcjonariuszy” – powiedziała porucznik Michalska.

Dodała, że granicy polsko-białoruskiej strzeże znów, niemal samodzielnie, Straż Graniczna. Inne służby są stopniowo wycofywane.

Luiza Łuniewska/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -