piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkSrebrny jubileusz nowojorskiego Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II

Srebrny jubileusz nowojorskiego Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II

W niedzielę, 5 czerwca, w sali bankietowej Princess Manor na Greenpoincie (Brooklyn), odbył się bankiet, na którym świętowano 25. rocznicę powstania nowojorskiego Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II oraz tradycyjnie wyróżniono duchownego zasłużonego dla Polonii i Fundacji Jana Pawła II. W tym roku do grona wyróżnionych dołączył ksiądz kanonik Andrzej Salwowski – administrator parafii p.w. Świętego Krzyża na Maspeth.

Członkowie i przyjaciele Fundacji Jana Pawła II. Fot. Archiwum Koła Przyjaciół Fundacji JPII w Nowym Jorku

Ćwierć wieku historii

W części oficjalnej jako pierwszy zabrał głos prezes nowojorskiego Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II Mieczysław Pająk, który powitał gości, pogratulował ks. kanonikowi wyróżnienia i przedstawił historię nowojorskiego Koła. Oficjalnie działalność Koła została zainaugurowana w październiku 1997 roku. Z inicjatywy przyjaciół Mieczysława Pająka i śp. Ryszarda Konopki zorganizowano wtedy uroczysty bankiet z udziałem arcybiskupa Szczepana Wesołego, który gościł w tym czasie w Nowym Jorku w związku z obchodami 125-lecia parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie. Pełnił on wtedy funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II W Rzymie. Inspiracją do powstania były też rozmowy z niestrudzonym orędownikiem sprawy Fundacji Jana Pawła II – Władysławem Zachariasiewiczem oraz informacje o tym, że w wielu skupiskach Polonii na świecie tworzone są Koła i Towarzystwa wspierające działalność papieskiej Fundacji. Koło zostało zarejestrowane w Archidiecezji Nowojorskiej przez ojca Krzysztofa Wieliczkę, ówczesnego proboszcza parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Prezes podziękował członkom i sympatykom organizacji, wszystkim dobroczyńcom, którzy przez 25 lat wspierali Fundację materialnie i duchowo. Słowa podziękowania popłynęły w stronę kapłanów z polskich i amerykańskich parafii, którzy niestrudzenie od 25 lat współpracują z nowojorskim Kołem – goszczą na bankietach, spotkaniach opłatkowych, odprawiają msze święte rocznicowe związane ze św. Janem Pawłem II. 25 lat działalności Koła to także pielgrzymki, koncerty, konkursy: plastyczne, poetyckie, literackie, a także pikniki, wyjazdy do teatru. Prezes Pająk podziękował Bogu, Matce Bożej i św. Janowi Pawłowi II za wspieranie dzieła, któremu przewodniczy od 25 lat.

Od lewej: ks. Andrzej Salwowski, bp Witold Mroziewski, prezes nowojorskiego Koła Mieczysław Pająk, konsul generalny RP Adrian Kubicki. Fot. Archiwum Koła Przyjaciół Fundacji JPII w Nowym Jorku

Wyróżnienie dla zasłużonego duchownego

Inwokację wygłosił proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie ks. Grzegorz Markulak. Następnie głos zabrał kapelan Koła ks. Józef Szpilski, który pogratulował księdzu Andrzejowi Salwowskiemu wyróżnienia, a nowojorskiemu Kołu oraz prezesowi Mieczysławowi Pająkowi życzył dalszych owocnych lat działalności. Ksiądz Dariusz Blicharz, administrator parafii św. Macieja na Ridgewood, przedstawił sylwetkę gościa honorowego. Ksiądz kanonik Andrzej Salwowski ukończył Wyższe Archidiecezjalne Seminarium Duchowne w Lublinie, a następnie kontynuował naukę w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. W latach 1986-1988 był wikariuszem w parafii p.w. Ducha Świętego w Kadzidle. Wówczas rozpoznał w sobie powołanie misyjne i wyjechał do Brazylii, gdzie prawie 15 lat posługiwał wśród ubogich brazylijskich faweli. Pełnił tam funkcję proboszcza, był ojcem duchownym kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w San Salvador i kapelanem sióstr misjonarek. Doświadczenie misyjne i znajomość języków obcych sprawiły, że po powrocie z misji został skierowany przez biskupa łomżyńskiego do wiernych w diecezji brooklińskiej. Od 2004 roku posługiwał w parafii św. Macieja na Ridgewood, następnie w roku 2008 został skierowany do parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Ozone Park. Od 2016 roku jest administratorem parafii Świętego Krzyża na Maspeth. Jako ostatni zabrał głos gość honorowy, czyli ks. Andrzej Salwowski. Mówił o swoim powołaniu, drodze kapłańskiej, szczególnie podkreślając swoją misyjną posługę w Brazylii. Ksiądz kanonik otrzymał życzenia i gratulacje od nowojorskiego Koła oraz wiernych ze swojej parafii, którzy licznie stawili się na bankiecie.

Życzenia i gratulacje

W dalszej części bankietu posypały się gratulacje dla nowojorskiego Koła z okazji jubileuszu i prezesa Mieczysława Pająka, który niestrudzenie i z oddaniem przewodzi organizacji od 25 lat. Gratulacje i życzenia w imieniu księży, którzy byli wyróżnieni na uroczystych bankietach Koła, na ręce prezesa Mieczysława Pająka przekazał biskup Witold Mroziewski. Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce dr Dorota Andraka wraz z przedstawicielami trzech szkół polonijnych, które noszą imię św. Jana Pawła II, złożyła gratulacje prezesowi i wszystkim członkom Koła oraz przekazała statuetkę im. Janiny Igielskiej. Obecny na bankiecie konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki skierował słowa uznania do prezesa oraz do wszystkich członków i przyjaciół Fundacji za ich wkład w rozwój tej organizacji oraz przekazywanie nauczania św. Jana Pawła II kolejnym pokoleniom. Oznajmił, że również będzie wspierał Fundację, gdyż właśnie został jej członkiem. Gratulacje i podziękowania przekazali również przedstawiciele Centrum Polsko-Słowiańskiego. Słowa podziękowania za 25 lat pracy na rzecz Fundacji złożyli na ręce prezesa członkowie zarządu nowojorskiego Koła. Z Rzymu przysłał list gratulacyjny administrator Fundacji Jana Pawła II ojciec Krzysztof Wieliczko – paulin. Również Ojciec Święty Franciszek przysłał specjalne papieskie błogosławieństwo na srebrny jubileusz nowojorskiego Koła.

Członkowie zarządu nowojorskiego Koła – od lewej: Zofia Twarowska, Jadwiga Kruk, prezes Mieczysław Pająk, Zenon Karaś. Fot. Archiwum Koła Przyjaciół Fundacji JPII w Nowym Jorku

Kontynuują dzieło papieża

W gali jubileuszowej udział wzięli księża Polskiego Apostolatu w Nowym Jorku wraz z przewodniczącym ks. Grzegorzem Stasiakiem, przedstawiciele Polskich Szkół Dokształcających, organizacje polonijne: Centrum Polsko-Słowiańskie, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Pulaski Association of Business and Professional Men, Greenpoint Pulaski Parade Committee, przedstawiciele Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz przyjaciele i dobroczyńcy Fundacji Jana Pawła II.

W części artystycznej wystąpiły Julia Skubisz i Małgorzata Staniszewska. Oprawę muzyczną zapewnił zespół The Masters. Bankiet prowadziła Katarzyna Ziółkowska, członkini zarządu.

Bankiet był okazją do podsumowania działalności nowojorskiego Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, której przyświecają dwa główne cele. Pierwszy to zachowanie pamięci o papieżu – Polaku, rozpowszechnianie jego nauczania oraz szerzenie wartości chrześcijańskich wśród Polonii i Amerykanów. Drugi to zdobywanie funduszy na działalność statutową tej organizacji: pomoc stypendialną dla młodzieży z Europy wschodniej i Azji, która kształci się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, oraz utrzymanie Domu Polskiego w Rzymie i Domu Fundacji w Lublinie, a także wspieranie Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie.

Zofia Twarowska


Fundacja Jana Pawła II została ustanowiona przez Ojca Świętego dekretem papieskim 16 października 1981 roku i realizuje cele, jakie postawił przed nią założyciel. Stawia sobie za cel wspieranie inicjatyw o charakterze naukowym, kulturalnym, religijnym i charytatywnym, związanych z osobą świętego Jana Pawła II. Podejmuje troskę o zachowanie i rozwój jego duchowego dziedzictwa. Koło Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Nowym Jorku jest jednym z 46 Kół i Towarzystw, które działają w 16 krajach świata.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -