niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaGorący TematSpotkanie Mateusza Morawieckiego z premierem Kanady

Spotkanie Mateusza Morawieckiego z premierem Kanady

Chciałbym powiedzieć dziękuję panu i Polakom za to, że zachowujecie się w tak wyjątkowy sposób w tym okropnym kryzysie – powiedział w czwartek podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim szef rządu Kanady Justin Trudeau, który składa wizytę w Warszawie.

Premier Mateusz Morawiecki (P) i premier Kanady Justin Trudeau (L) podczas spotkania w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 10 marca. Według zapowiedzi premierzy Polski i Kanady mieli rozmawiać na temat koordynacji dalszych kroków społeczności międzynarodowej w odpowiedzi na rosyjską napaść na Ukrainę, zwłaszcza o wsparciu dla tego kraju, a także perspektywie przyjęcia przez Kanadę uchodźców z Ukrainy. Fot. PAP/Marcin Obara

Podczas spotkania z Morawieckim Trudeau podkreślił, że chciałby powiedzieć dziękuję polskiemu premierowi i Polakom za to, że „zachowujecie się w tak wyjątkowy sposób w tym okropnym kryzysie”. Wyjaśnił, że chodzi o „sposób, w jaki przywitaliście i pomogliście osobom, które uciekają ze swojego kraju, szukając lepszej przyszłości”.

Premier Kanady zaznaczył także, że „jest tutaj wiele wyzwań, ale Polacy rzeczywiście stawili czoło temu”. „Mamy długą historię wspierania uchodźców i mamy nadzieję, że jest to tymczasowa sytuacja, że Ukraińcy będą w stanie powrócić, aby odbudować swoje życie i swoje społeczeństwo” – mówił. „Niektórzy pewnie zostaną tutaj i w Kanadzie będziemy na to otwarci” – dodał.

Justin Trudeau podkreślił ponadto, że „współpraca z Polską była bardzo silna do tej pory, również współpraca w wymiarze wojskowym”. „Polska jest silnym partnerem NATO i stoicie w ramię w ramie z Kanadyjczykami” – zapewnił. Podkreślił także, że „pokazujemy opór wobec Rosji i musimy nadal silnie potępiać pogwałcenie międzynarodowy prawa i Karty ONZ przez Rosję”.

„To wielka przyjemność być tutaj dzisiaj z wami. To bardzo ważne, aby Polska i Kanada współpracowały razem, aby wyjść na przeciw wszystkim wyzwaniom związanym z Ukrainą. Cieszę się, że jestem tutaj dzisiaj” – zapewnił premier Kanady.

Anna Kruszyńska, Olga Łozińska/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -