W niedzielę, 27 marca br., w sali parafialnej kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie odbyło się spotkanie Katolickiego Klubu Dyskusyjnego im. Jana Pawła II. Prelekcję w tym dniu wygłosił o. Michał Czyżewski, paulin, który przedstawił genezę powstania parafii św. Stanisława B. i .M., celebrującej w tym roku 150-lecie istnienia.
Kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika jest Matką Polskich Kościołów w Archidiecezji Nowojorskiej. Parafia została założona przez polskich imigrantów w 1872 roku. Wtedy to wybudowano tymczasowy kościółek drewniany przy ulicy Henry 318. Z czasem okazał się za mały i postanowiono zakupić budynek zboru poprezbiterańskiego przy ul. Stanton. Imigrantów polskich wciąż przybywało. Wtedy postanowiono wybudować nowy większy kościół przy ul. 7. Kamień węgielny na nowy kościół został położony 27 maja 1900 r. Rok później 3 maja 1901 została odprawiona pierwsza Msza św. Przy parafii działało wiele polonijnych organizacji, szkoła parafialna oraz konwent sióstr. Z parafii wzięła również początek Parada Pułaskiego, która co roku przyciąga tysiące ludzi. 1 lipca 1986 r. OO. Paulini przejęli opiekę nad parafią św. Stanisława B. & M. na Manhattanie. Dzisiaj parafia podtrzymuje nadal tradycje religijno-patriotyczne.
Uczestnicy spotkania mogli m.in. zobaczyć archiwalne fotografie i kielnię, która była wykorzystana podczas uroczystości wbudowania kamienia węgielnego pod budowę świątyni. Kielnia, która była świadkiem tego wydarzenia, nosi na sobie jej znamiona w postaci wygrawerowanej inskrypcji z nazwiskiem abp. Michaela Augustina Corrigana (trzeci arcybiskup metropolii nowojorskiej, 1886-1902), który był głównym gościem ceremonii.
Katolicki Klub Dyskusyjny sięga swych początków w roku 1976. Tęsknota za wolną ojczyzną, jej prawdziwym duchem, zawsze mobilizowała Polaków do działania. Wielką inspiracją stał się Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Filadelfii i udział w nim kard. Karola Wojtyły. Zalążkiem dla klubu był dom Teresy i Witolda Sulimirskich w Bronxville w powiecie Westchester. Na pierwszym spotkaniu, jesienią 1976 r., było 30 osób. Atmosfera tych spotkań była prawdziwie chrześcijańska. Budujące rozmowy i duch jedności udzielały się wśród uczestników. Centrum wszystkiego stanowiła msza św., którą sprawowano w domach prywatnych. Celem klubu, który w marcu 2006 r. przyjął imię Jana Pawła II, jest: pogłębienie wiary przez znajomość magisterium Kościoła rzymskokatolickiego, katolicka interpretacja zjawisk życia współczesnego, zrozumienie procesu zmian w Kościele rzymskokatolickim (po Soborze Watykańskim II) oraz przekazywanie młodzieży wartości kultury katolickiej.
Na zakończenie spotkania zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie uczestników Katolickiego Klubu dyskusyjnego im. Jana Pawła II. Te i inne inicjatywy podejmowane w parafii na Manhattanie wpisują się w Rok Jubileuszowy parafii. Kulminacyjnym dniem będzie uroczysta msza święta 8 maja br., której przewodniczyć będzie kardynał Timothy Dolan z Nowego Jorku.
o. Michał Czyżewski