poniedziałek, 4 marca, 2024
Strona głównaDziałyLifestyleŚpiewać każdy może...

Śpiewać każdy może…

Jak wszyscy dobrze wiemy z pamiętnego występu Jerzego Stuhra w Opolu, „śpiewać każdy może”, dlatego też śpiewanie rewelacyjnie nadaje się jako pełne wyzwań hobby dla dzieci. Piosenek jest tyle ile gustów muzycznych, nawet brzdące mają swoje ulubione hity. Mały wokalista nie tylko szczęśliwie i pożytecznie spędzi swój czas wolny, ale też będzie również pobudzony do działania. Śpiewanie pozytywnie wpływa na rozwój dzieci i już wyjaśniam dlaczego.

Śpiewanie pozytywnie wpływa na rozwój dzieci. Fot. Archiwum WEM

Śpiew i granie na instrumentach to bardzo dobre zajęcia, a raz nabyte umiejętności zostaną z dziećmi na zawsze. Śpiewanie przynosi dużo radości. Nieważne, czy robi się to samemu, z rodzicami, z dziadkami czy z kolegami i koleżankami. Niezwykłym doznaniem będzie także poczucie wspólnoty podczas występów z chórem, które daje dzieciom wiele satysfakcji. Śpiew nie tylko pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, ale również oddala od nas smutki i zmartwienia. Dzieci, które regularnie śpiewają, są stabilniejsze emocjonalnie i lepiej radzą sobie z negatywnymi emocjami.

Śpiewanie poprawia zdolność koncentracji. Dzieci śpiewając skupiają się na wyuczonej czynności, gdyż muszą być w gotowości, by przypomnieć sobie tekst piosenki. Taka forma aktywności pobudza i trenuje równocześnie obie półkule mózgowe, pamięć oraz wzmacnia poczucie pewności siebie. Twoje dziecko poznaje podstawy choreografii i zachowań na scenie. Nabyta umiejętność zapamiętywania tekstów piosenek pomaga później w nauce, również koncentrowanie się na zadaniu podczas wsłuchiwania się w rytm muzyki jest przy tym pomocne. Śpiew pomaga w doskonaleniu umiejętności czytania oraz ma kompensacyjny wpływ u dzieci z wadami wymowy.

Małe dzieci, które od małego zaznajamiane są przez rodziców ze śpiewaniem, mają mniej problemów podczas nauki mówienia, gdyż podczas śpiewania i nucenia trenowany jest aparat głosowy. Poza tym śpiew ułatwia przekazywanie i interpretowanie emocji – łatwiej nam rozpoznać, które piosenki i melodie są smutne, a które wesołe, oraz kiedy i w jakim stanie emocjonalnym ich słuchamy.

Jest wiele możliwości dla małych śpiewaków. Dzieci mogą śpiewać wszędzie: same w domu lub na indywidualnych lekcjach śpiewu, razem z rodzicami lub innymi członkami rodziny oraz w zespołach muzycznych, chórach lub scholach.

Śpiewanie z dziećmi to wspaniałe zajęcie rodzinne. To właśnie w domu dziecko ma najczęściej pierwszy kontakt z muzyką i śpiewaniem. Wspólny śpiew jest prostym i kreatywnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Ucząc się razem nowych piosenek tworzycie wasze wspólne wspomnienia i dobrze bawicie się w swoim towarzystwie. Do tego muzyka pomaga również w ustaleniu odpowiedniego rytmu dnia. Można budzić się z piosenką na ustach, śpiewać przed myciem zębów, a zasypiać przy dźwiękach nieśmiertelnych kołysanek.

Zbiorowe lekcje muzyki z innymi dziećmi, na przykład w chórku szkolnym, to kolejna opcja dla dzieci i nowe możliwości. Wspólne śpiewanie w chórze wzmacnia i buduje w naszych podopiecznych poczucie wspólnoty i ułatwia, nawet tym nieśmiałym dzieciom, zdobywanie nowych przyjaciół. Będąc częścią zespołu, człowiek uczy się pracować w grupie i pomagać innym. Śpiewanie w chórze wymaga również od dzieci dużej samodyscypliny oraz chęci nauki. Gdy chór jest dwujęzyczny, mamy dodatkowe korzyści, ponieważ wspieramy rozwój mowy, myślenia i odczuwania  w obu językach.

Większość ludzi śpiewając, czuje się lepiej. Według lekarzy, jest to nie tylko kwestia poprawy samopoczucia. Śpiew wymusza prawidłowe oddychanie, komórki mózgowe są dotlenione, a mózg wysyła pozytywne bodźce do całego organizmu. Mechanizm działania muzyki jest taki, że na wszystkie komórki organizmu człowieka działają fale dźwiękowe. Ucho powiązane jest ściśle z mózgiem, a bodźce rejestrowane przez mózg są przesyłane dalej. Muzyka to również otwarcie się na emocje, które towarzyszą słuchaniu różnych linii melodycznych. To również wyrabianie się smaku muzycznego i estetyki artystycznej.

Jak widać śpiewanie jest rewelacyjnym zajęciem dla dzieci, raz nabyta umiejętność będzie towarzyszyć im przez całe życie. Od śpiewania w chórze po prywatne lekcje śpiewu – wspólnie możecie wybrać wariant, który najlepiej wam odpowiada, pamiętając przy tym, że śpiewanie to przede wszystkim świetna zabawa.

Sylwia Wadach Kloczkowska
Nauczycielka Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie


Bibliografia:

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -