poniedziałek, 22 lipca, 2024

Solidarni w potrzebie

Wojna w Ukrainie i dramatyczna sytuacja ludności cywilnej, zarówno osób pozostających we wciąż bombardowanych miastach, jak i tych, które uciekły przed wojną do sąsiednich krajów, za cały dobytek mając często jedną walizkę, porusza serca ludzi na całym świecie, także amerykańskiej Polonii. W całym kraju organizowane są różnego rodzaju zbiórki i akcje, również Polonia w Rhode Island włączyła się w pomoc Ukrainie. Jedną z najaktywniej działających w tym zakresie osób jest Krystian Przybyłko, współwłaściciel polskiego sklepu Krakow Deli, wraz z rodziną i przyjaciółmi.

Ilość zebranych darów przerosła oczekiwania inicjatorów zbiórki. Fot. Krakow Deli

W ciągu ostatnich tygodni niewielkie delikatesy stały się miejscem zbiórki rzeczy, które trafią do uchodźców. Stosy darów rosły w niewyobrażalnym tempie, aż wypełniły niemal całą przestrzeń w sklepie. Na szczęście znalazła się osoba, która podarowała wynajęty kontener, w którym można przechowywać rzeczy. Ludzie dobrej woli przynosili śpiwory, artykuły higieniczne, pampersy, lekarstwa, środki opatrunkowe, ręczniki i inne rzeczy potrzebne uchodźcom. Akcja przybrała bardzo duże rozmiary i została jeszcze dodatkowo nagłośniona przez lokalne amerykańskie media. O polskich delikatesach w Woonsocket napisał nawet Boston Globe! Pierwsza transza darów została już wysłana do Polski, gdzie rzeczy zostaną rozdystrybuowane wśród uchodźców, ale zbiórka trwa nadal. Jak zapewnia Krystian Przybyłko, dopóki trwa wojna w Ukrainie i dopóki będzie taka potrzeba, akcja będzie kontynuowana.

Do Kraków Deli ustawiały się długie kolejki

Ogromnym sukcesem okazały się także śniadanie i lunch, zorganizowane w Krakow Deli w kolejne marcowe niedziele, z których dochód przeznaczony również zostanie na pomoc uchodźcom. Przed sklepem ustawiały się długie kolejki, a zainteresowanie akcją przerosło oczekiwania właścicieli. Trudno się jednak dziwić, gdyż jedzenie serwowane w Krakow Deli cieszy się powodzeniem wykraczającym poza granice stanu, a jeśli można zjeść smaczny posiłek i przy okazji pomóc – to wręcz żal nie skorzystać z takiej możliwości.

Więcej informacji o dotychczasowych akcjach i o nowych inicjatywach można znaleźć na profilu Krakow Deli na facebook: @KrakowDeliBakerySmokehouse, więc warto śledzić go na bieżąco!

JLS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -