czwartek, 25 kwietnia, 2024

Smakowita tradycja

Jak pogodzić tradycję świętowania z nowoczesnością, która zaleca umiar w ucztowaniu? Jakich potraw nie może zabraknąć na wielkanocnym stole? Przy dobrych chęciach na pewno uda się znaleźć kompromis między bogatymi zwyczajami polskiego stołu a realnymi możliwościami przyrządzania tego wszystkiego i konsumowania z pożytkiem dla zdrowia.

Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć żurku. Fot. Archiwum WEM

Gdyby dosłownie potraktować zalecenia tradycji i realizować długą listę menu, odczułby to mocno portfel i wątroba, więc postarajmy się indywidualnie wybrać to, co lubiane, realne, dostępne i zdrowe.

Kanony menu

Podstawowe elementy wielkanocnego menu tożurek lub barszcz biały z kiełbasą, warto go serwować z poświęconym wcześniej chlebem i odrobiną chrzanu. Druga nieodzowna pozycja w wielkanocnym menu to jajka na różne sposoby. Do wyboru mamy faszerowane lub serwowane z chrzanem i majonezem, równie dobrze może to być pasta jajeczna z łososiem. Z pożywnych posiłków tradycja podpowiada też pieczoną szynkę lub pasztet. Dużą popularnością na świątecznym stole cieszą się przystawki takie jak: sałatki jarzynowe, śledziki, chrzan, ćwikła, pasty twarogowe oraz galaretki drobiowe. Jeśli chodzi o wypieki wielkanocne, pierwszeństwo mababka wielkanocna (drożdżowa albo piaskowa – w zależności od upodobań), uzupełnieniem mogą być: keks z bakaliami, wieniec drożdżowy, mazurek, sernik, makowiec.

Ugotuj to sam!

Nawet jeśli brak czasu skłania nas do zakupu gotowych przysmaków, postarajmy się zrobić domowy żurek. To nie wymaga wielkiego talentu kulinarnego. Podpowiadamy prostą recepturę.

Żurek wielkanocny

Ten tradycyjny jest przyrządzany na wędzonce i białej kiełbasie, zabielany odrobiną śmietanki staje się delikatniejszy. Można dodać łyżkę tartego chrzanu lub ząbek czosnku, a potrawa będzie wyrazistsza. Żurek wielkanocny można podać z ziemniakami, gotowanym jajkiem lub chlebem.

Składniki:

  • 1 litr bulionu warzywnego
  • 500 ml zakwasu żytniego
  • przyprawy: 1 rozgniecione ziarno ziela angielskiego; 1 liść laurowy; po 1/4 łyżeczki czosnku i soli; ł łyżeczka majeranku
  • 100 g kiełbasy zwykłej podsuszanej
  • 200 g kiełbasy białej surowej lub parzonej
  • 200 g boczku surowego wędzonego
  • 4 łyżki śmietany

Bulion do żurku można wykonać z kilku warzyw, rozdrobnionych z użyciem tarki. Potrzebny kawałek bulwy selera, korzeń pietruszki i marchwi. Po starciu trzeba zalać to wodą i gotować. Można też użyć zakupiony bulion, tylko upewniając się co do składu, by nie obfitował w sztuczne dodatki. Dużą wagę należy też przywiązywać do wyboru zakwasu żytniego. Możesz kupić gotowy w butelce.

Gdy mamy już wywar z warzyw oraz zakwas żytni, reszta jest prosta. Boczek i kiełbasę należy pokroić, następnie podsmażyć. Później dodaje się to do bulionu warzywnego i gotuje. Zaraz potem trzeba wlać zakwas, śmietanę i przyprawy. Gęstość potrawy regulujemy poprzez dodawanie mąki żytniej lub wody dla rozrzedzenia.  

Halina Kossak

spot_img
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -