piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałyZwyczajeWielkanoc na słodko

Wielkanoc na słodko

Wielkanoc to nie tylko okres przeżywania misterium paschalnego, ale i spotkań z rodziną. A z tym nierozerwalnie wiąże się kulinarna strona świąt. Jak większość tego typu wydarzeń w kalendarzu wiernych na całym świecie, Wielkanoc rządzi się swoimi prawami, jeśli chodzi o potrawy pojawiające się na stołach świętujących – i to zarówno w kwestii dań z kategorii słodkich, jak i słonych.

Jak prezentuje się lista najbardziej rozpoznawalnych polskich dań wielkanocnych? Na pewno królować będą na niej żurek – obowiązkowo z kiełbasą, jajkiem i chrzanem, czyli zestawem dodatków prosto z koszyczka ze święconką. Kolejne miejsce mogą zająć: pieczona biała kiełbasa, jajka faszerowane, domowa szynka gotowana w szynkowarze i pasztet. Popularnością na wielkanocnych stołach, szczególnie w kontekście obiadu, cieszy się pieczony schab ze śliwką. Słodka strona Wielkanocy w Polsce przybiera postać babek drożdżowych i z ciasta parzonego, mazurków, serników i tradycyjnej paschy. A jak świąteczne słodkości prezentują się w innych zakątkach świata?

Hiszpania

Słodki smak świętom Wielkiej Nocy w Hiszpanii nadają torrijas. Danie to przyrządza się na bazie moczonych w jajkach, cukrze i mleku kromek chleba. Kolejnym krokiem w jego przygotowywaniu jest smażenie pieczywa na patelni. Można podawać je z różnego rodzaju dodatkami – wszystko zależy od upodobań i… wieku spożywających. Na liście mogą znaleźć się tu cynamon, miód, słodki syrop i wino. Torrijas cieszą się szczególną popularnością w Andaluzji.

Słodki smak świętom Wielkiej Nocy w Hiszpanii nadają torrijas. Fot. Archiwum WEM

Włochy

We włoskiej kuchni słynącej między innymi z deserów nie mogło zabraknąć także słodkiego specjału przyrządzanego na Wielkanoc. Jego rolę spełnia podawana po sytym obiedzie colomba pasquale. Jest to rodzaj puszystej babki z ciasta drożdżowego z cukrem i likierem migdałowym, naszpikowanej bogato bakaliami i kawałkami czekolady. Wyróżnia się ona nie tylko smakiem, ale także kształtem – przed upieczeniem nadaje się jej formę lecącej gołębicy.

Colomba pasquale – rodzaj puszystej babki z Włoch. Fot. Archiwum WEM

Chorwacja

Słodkie przysmaki wielkanocne posiada także Chorwacja. Na ich liście można znaleźć kilka rodzajów pieczywa w słodkim wydaniu – przede wszystkim wielkanocne chałki w kształcie wianuszków z miejscem na jajko, ale też pince, czyli małe, często polewane lukrem chlebki nacinane w charakterystyczny, dzielący je na trzy części, sposób. W Dalmacji popularną słodkością na Wielkanoc są także strudle z nadzieniem serowym.

Portugalia

Wielkanoc w Portugalii, jeśli chodzi o słodkości, także upływa pod znakiem pieczywa. Mowa tu o tradycyjnym wypieku, jakim jest chleb folar. Sposób jego doprawiania – na słodko bądź na słono – zależy do regionu, w którym jest przyrządzany. Nie jest to jedyna słodka propozycja na Wielkanoc. Miejsce obok niej zawsze znajdzie się także dla pao-de-lo humido de chocolate, czyli ciasta czekoladowego, i tarte de amendoa – tarty migdałowej.

Chleb folar z Portugalii. Fot. Archiwum WEM

Argentyna

Swoje charakterystyczne wielkanocne słodkie danie posiada także Argentyna. Jest nim rosca de pascuc. Ten niewielki, okrągły chlebek z charakterystyczną dziurką zachwyca waniliowo-cytrynowym smakiem. Podawany jest z kremowym serkiem i wiśniami. Jest tak popularny, że w okresie tuż przed Wielkanocą można go spotkać na witrynach niemal wszystkich argentyńskich piekarni i cukierni.

Rosca de pascuc – niewielki, okrągły chlebek Z Argentyny. Fot. Archiwum WEM

Francja

Pomimo tego, że święta wielkanocne cieszą się we Francji znacznie mniejszą popularnością niż Boże Narodzenie, także przy ich okazji w cukierniach pojawiają się charakterystyczne słodkości. Przybierają one postać czekoladowych jajek, zajączków, baranków i dzwonków. Dopiero francuska regionalna scena kulinarna staje się bardziej zróżnicowana pod względem słodkości. Na przykład Alzacja słynie z przygotowywanych na Wielkanoc ciast o kształcie baranka. Są one znane pod nazwą Lamola bądź Osterlammele.

Osterlammele z Francji. Fot. Archiwum WEM

Rosja

W trakcie obchodzonej tu przez wyznawców prawosławia Paschy, na stołach pojawia się wiele wyjątkowych potraw. Z zasady ma być syto i dania kojarzyć się mają w urodzajem. Dotyczy to też słodkości. Na stołach w tym okresie pojawiają się różnego rodzaju babki, a jedną z najbardziej charakterystycznych jest kulicz – drożdżowe ciasto z migdałami, kandyzowanymi owocami i rodzynkami. Nie mniejszą popularnością cieszy się także utarta z białego sera, żółtka, masła i bakalii pascha.

Easter cakes, painted eggs, chocolate sweets, and other attributes of Easter. Sweet festive bread with meringue cream.

Anna Miler

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -