poniedziałek, 18 marca, 2024
Strona głównaTurystykaOdpocznij w Polsce. Slow life nad Wisłą

Odpocznij w Polsce. Slow life nad Wisłą

Ostatni rok sprawił, że świat stanął na głowie – i ten globalny, i nasz prywatny. Po wyzwaniach w pracy, opiece nad dziećmi i trosce o zdrowie niczego nie potrzebujemy tak bardzo, jak odpoczynku w bezpiecznym miejscu. W tym celu warto wybrać Polskę.

Ostatnio Polonia doceniła polskie paszporty. Ich posiadacze mogą obecnie podróżować z USA do Polski i innych krajów europejskich. Jeśli ktoś jeszcze nie odnowił polskiego paszportu, dobrze to zrobić przed nadchodzącymi wakacjami. Bo do Polski warto przyjechać nie tylko w odwiedziny do rodziny, ale też spędzić tu urlop. Dlaczego? Polska leży w samym centrum Europy, łatwo tu dolecieć bezpośrednimi połączeniami LOT. Ceny polskich usług i ich jakość są bardzo atrakcyjne, a przelicznik złotego do dolara sprawia, że dostajemy świetne value for money. Nad Wisłą znajdziemy zarówno morze, góry, kilka tysięcy jezior, jak i pełne zabytków miasta, zamki i pałace, a także 16 miejsc wpisanych na listę UNESCO oraz drugie 16, które zostały nagrodzone Złotą Pinezką Google Maps. Polska to dobry kierunek nie tylko dla miłośników intensywnego zwiedzania, ale też dla tych, którzy chcą zwolnić.

Wakacje mamy w naturze

Pandemia koronawirusa sprawiła, że dziś w podróży liczy się dla nas przede wszystkim bezpieczeństwo. Unikamy tłumów, potrzebujemy przestrzeni. Polska to świetne rozwiązanie – jest w centrum Europy, ale jest wciąż nieodkryta przez masową turystykę. Tutejsza przyroda jest czysta i dzika, łatwo się schronić w którymś z odosobnionych i pięknych zakątków. 23 polskie parki narodowe rozciągają się od nadbałtyckich wydm, przez łańcuchy górskie i połoniny, aż po rzeki, jeziora i Puszczę Białowieską. Duże zróżnicowanie siedlisk przyrodniczych plasuje Polskę w czołówce państw europejskich pod względem bioróżnorodności. Znajdziemy tu morze z setkami kilometrów piaszczystych plaż, góry z zapierającymi dech pejzażami, wstęgi przepływających przez cały kraj rzek z licznymi zakolami, starorzeczami i typową florą i fauną żyjącą w dolinach rzecznych, tysiące malowniczych jezior i bogatą mozaikę ekosystemów leśnych, bagiennych i łąkowych. W Polsce spotkamy dzikiego zwierza, zanocujemy w lesie, skorzystamy z licznych aktywności rekreacyjnych i sportowych. Czy będą to spacery leśnymi dróżkami, sporty wodne na plażach, spływy tratwami i kajakami, ekstremalne wspinaczki wysokogórskie, skoki ze spadochronu – to zależy tylko od nas.

Poza szlakiem

Naturalnym wyborem w nowej rzeczywistości są atrakcje i miejscowości poza głównymi szlakami. W tym roku zamiast dużych miast warto odwiedzić mniejsze miasteczka, jak malowniczy Kazimierz Dolny czy Sandomierz – oba są położone nad Wisłą, otoczone przez winnice. Leżący na Podlasiu uroczy Tykocin urzeka ciszą i kameralną atmosferą, a opactwo Benedyktynów w Tyńcu będzie spokojniejszą alternatywą dla gwarnego krakowskiego rynku. W dolinie Narwi biegnie magiczny szlak zwany Krainą Otwartych Okiennic. Tworzą go trzy podlaskie wsie: Trześcianka, Soce i Puchły, których mieszkańcy wciąż kultywują wiekową, ludową tradycję i obrzędy pogranicza. W zachwyt wprawia stara, oryginalna architektura ze zdobieniami snycerskimi. Turystów z kraju i zagranicy urzeka też małopolskie Zalipie, uchodzące za najładniejszą wieś w Polsce. Zalipie słynie z domów ozdobionych ręcznie malowanymi kwiatami. Mimo swojego pięknego i atrakcyjnego turystycznie charakteru, wieś pozostaje skromna, autentyczna i w żadnym wypadku nie komercyjna. Zalipie to nie skansen, ale miejsce, w którym mieszkańcy normalnie żyją, tworzą i rozwijają swoją tradycję.

Luksus na wsi

Ci, którzy od wsi i natury wolą miejskie wygody, nie muszą się martwić. Polska prowincja oferuje wiele komfortowych, a nawet luksusowych pensjonatów, agroturystyk i kempingów. Piękny design, świetna kuchnia z organicznych produktów oraz zabiegi SPA na łonie natury zadowolą najbardziej wygodnickich.

Agroturystyka Kwaśne Jabłko to siedlisko na Warmii, leżące na wzgórzu wśród jabłoni, odrestaurowane w zgodzie z tradycyjną architekturą, przełamaną nowoczesnym designem. Na miejscu spróbujemy produkowanego lokalnie cydru. Również na Warmii znajduje się Glendoria – pierwszy polski kemping w stylu glamour. Goście mogą wybrać tradycyjny nocleg pod dachem w dawnym gospodarstwie, niczym nie ustępującym dobrym hotelom, albo nowatorski biwak w pokoju namiotowym na glampingu, czyli w stylowych namiotach przypominających klimatem afrykańskie safari. Z kolei Stodoła 7 na Kaszubach to luksusowy azyl dla dorosłych, z basenem, kominkiem i biblioteką.

Tegoroczne lato w Polsce będzie spokojniejsze niż zwykle. Warto wykorzystać ten moment, by zwolnić i cieszyć się pięknem polskiej przyrody i sielskiej prowincji.

Odwiedź stronę www.polska.travel i dowiedz się więcej o atrakcjach turystycznych Polski.

Magdalena Żelazowska
Fot. Polska Organizacja Turystyczna

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -