poniedziałek, 27 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaSenat USA upamiętnił 75. rocznicę Powstania Warszawskiego

Senat USA upamiętnił 75. rocznicę Powstania Warszawskiego

– Odwaga okazana przez obywateli Polski podczas Powstania Warszawskiego wciąż inspiruje ludzie na całym świecie – to fragment przyjętej 14 stycznia br. rezolucji amerykańskiego Senatu w sprawie upamiętnienia 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Zgłoszona przez senatorów z Ohio – Republikanina Roba Portmana i Demokratę Sherroda Browna – rezolucja została przyjęta jednogłośnie i jest ważnym wsparciem Polski w walce o prawdę historyczną.

W trwającym 63 dni Powstaniu Warszawskim walczyło wiele bardzo młodych osób. Ich odwaga budzi podziw i, jak podkreślili amerykańscy senatorowie, „wciąż inspiruje ludzi na całym świecie”. Na zdj. plut. pchor. Włodzimierz Radajewski „Rataj” ze zdobycznym niemieckim pistoletem maszynowym. Fot. Archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego

Rezolucja amerykańskiego senatu uznaje Powstanie Warszawskie za „przełomowe wydarzenie w trakcie drugiej wojny światowej, w którym odważni obywatele Polski zbuntowali się przeciwko okupacji Warszawy przez niemieckich nazistów”. Jak czytamy w dokumencie, było ono „częścią ogólnonarodowego oporu przeciwko okupacji Polski przez niemieckich nazistów”.

Senatorzy przypomnieli, że Adolf Hitler „jako karę za powstanie zarządził anihilację Warszawy i eksterminację jej obywateli”, a Armia Czerwona „na konkretne rozkazy (Józefa) Stalina wstrzymała na brzegach Wisły swój marsz na Berlin, by pozwolić niemieckim nazistom dziesiątkować Polaków”.

Rezolucja podkreśla również znaczenie polskiego ruchu oporu i męstwa Polaków jako ważnej lekcji patriotyzmu. „Senat Stanów Zjednoczonych wyraża uznanie dla odwagi, heroizmu i patriotyzmu osób walczących w Armii Krajowej o wyzwolenie Polski spod okupacji nazistowskich Niemiec. (…) odwaga okazana przez obywateli Polski podczas Powstania Warszawskiego wciąż inspiruje na całym świecie ludzi, którzy poddani są tyranii i uciskowi i którzy dołączają się do walki o wolność, demokrację i dążenie do wolności” – czytamy w dokumencie.

Ambasada RP w Waszyngtonie podziękowała senatorom za przyjętą rezolucję. „Polacy na całym świecie doceniają ten znaczący gest” – napisali na Twitterze polscy dyplomaci.

opr. bo

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -