poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkSalon Fotograficzny 2019

Salon Fotograficzny 2019

W piątek, 28 czerwca, Polsko-Amerykański Klub Fotografika obchodził w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku swoje dwudziestolecie. Z tej okazji został zorganizowany Salon Fotograficzny, na którym swoje prace zaprezentowali członkowie klubu.

Obchody 20-lecia Polsko-Amerykańskiego Klubu Fotografika w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie. Fot. nowyjork.msz.gov.pl

Klub od 20 lat skupia ponad 300 członków, wybitnych artystów, profesjonalistów i pasjonatów fotografii. Oprócz takich osobistości jak Ryszard Horowitz, Eva Rubinstein (córka pianisty Artura Rubinsteina i jego żony Neli), Zofia Żeleska-Bobrowski, Czesław Czapliński czy Jan Hausbrandt, klub skupia wielu amatorów fotografii mających okazję nie tylko pokazać własne prace, ale również nauczyć się od własnych mistrzów. Fotografie członków klubu regularnie publikowane są w amerykańskich mediach.

W jubileuszu uczestniczył m.in. konsul Kamil Henne (w środku). Fot. nowyjork.msz.gov.pl

Członkowie Klubu wymieniając zdania, wspierając i rozwijając we wspólnej pasji realizują jeden z głównych celów Konsulatu, jakim jest integracja i podtrzymywanie więzi środowisk polonijnych. Klub, którego obecnym prezesem jest Edward Madej, tworzy właśnie jedno z takich środowisk, stając się nowojorską fotograficzną rodziną. Podczas uroczystości otwarcia obecni byli założyciele klubu: Zofia Zeleska-Bobrowski oraz Jerzy Koss, który był także jego pierwszym prezesem.

Gościem specjalnym wydarzenia był Fryderyk Dammont – honorowy i najstarszy członek Klubu. Z okazji 10-lecia klubu został on uhonorowany medalem Gloria Artis, który nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. W tym roku, z okazji 20-lecia Klubu, wydany został katalog zaprojektowany przez Macieja Pawłowskiego, prezentujący prace pokazane podczas wystawy. Fotografie przedstawiają portrety, krajobrazy, zdjęcia zwierząt oraz sceny uliczne ujęte w nowych technikach i aranżacjach.

KG w NY

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -