sobota, 27 listopada, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaSąd uchylił decyzję wojewody o rejestracji „Marszu Niepodległości”

Sąd uchylił decyzję wojewody o rejestracji „Marszu Niepodległości”

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił w środę decyzję wojewody mazowieckiego o rejestracji cyklicznego wydarzenia „Marsz Niepodległości”. Tym samym sąd uwzględnił odwołanie warszawskiego ratusza w tej sprawie.

Starcia policji i uczestników Marszu Niepodległości na rondzie de Gaulle’a w Warszawie, 11 listopada 2020 r. Fot. Wojciech Olkuśnik/PAP

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł w poniedziałek poinformował, że podpisał decyzję o rejestracji zgromadzenia cyklicznego „Marsz Niepodległości”. Dodał, że decyzja w tej sprawie została wydana na trzy lata. Z postanowieniem tym nie zgodził się warszawski ratusz. W konsekwencji prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaskarżył tę decyzję do sądu.

„Informowaliśmy już wcześniej pana wojewodę, że wydarzenie to nie odbywało się cyklicznie. W ubiegłym roku nie odbyło się ostatnie z cyklicznych zgromadzeń organizowane przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości” – argumentowała w rozmowie z PAP rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk. „Prezydent wydał zakaz jego organizacji, który został utrzymany postanowieniami sądów dwóch instancji. Oznacza to, że to zgromadzenie nie miało kontynuacji w ciągu ostatnich trzech lat” – wskazywała rzeczniczka.

Mateusz Mikowski, Marta Stańczyk/PAP

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -