niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaRuch Polska 2050 chce zwrócić samorządom wolność

Ruch Polska 2050 chce zwrócić samorządom wolność

Polska 2050 bardzo chciałaby zwrócić samorządom w Polsce wolność, której tak boi się obecna władza – powiedział w piątek lider ruchu Szymon Hołownia, który w Żywcu spotkał się z samorządowcami. Jego zdaniem, działania rządu przypominają mu „carską Rosję”.

Lider Stowarzyszenia Polska 2050 Szymon Hołownia podczas briefingu prasowego, 8 września 2020 r., w Warszawie. Konferencja dotyczyła rezygnacji Hanny Gill-Piątek z członkostwa w klubie Lewicy i w partii Wiosna oraz dołączenia do ruchu Szymona Hołowni Polska 2050. Fot. Leszek Szymański/PAP

„Mówiłem dziś samorządowcom z Żywiecczyzny o tym, jak Polska 2050 myśli o idei samorządności w Polsce, jak bardzo chciałaby zwrócić samorządom w Polsce wolność, której tak boi się obecna władza, w każdej jej postaci, w każdym przejawie” – powiedział dziennikarzom Hołownia.

Opozycyjny polityk powiedział, że obserwując działania obecnego rządu w stosunku do samorządów, przypomina mu się – jak się wyraził – „nie tylko PRL, ale carska Rosja”. „Imperator, który wszędzie chce mieć swoich rewizorów, którzy przyjeżdżają i układają rzeczy zgodnie z jego wolą, zamiast zaufać ludziom, że na dole, we wspólnotach samorządowych, najlepiej wiedzą, jak rozwiązywać swoje problemy. (…) To naturalny porządek. Przywrócenie zaufania jedni do drugi, szacunku dla wolności i odbudowa idei samorządności, to jeden z podstawowych celów Polski 2050” – mówił.

Hołownia przypomniał, że Żywiec boryka się z problemem zanieczyszczonego powietrza. „Na wielu wykazach występuje jako jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Na tym przykładzie bardzo dobrze widać, jak harmonijnie mogłaby postępować współpraca samorządu i rządu w zakresie rozwiązywania realnych problemów ludzi. Przy pomocy ułamkowej części środków, które otrzymamy z Funduszu Odbudowy (…), moglibyśmy w Polsce całkowicie rozwiązać problem jakości powietrza i wymienić wszystkie źródła ciepła na takie, które nie będą zatruwały (…) powodując śmierć 40 czy 50 tys. ludzi co roku w Polsce. (…) Moglibyśmy to zrobić do 2030 r. (…) Trzeba by mieć jednak rząd, który rozumie, że w tej sprawie należy współpracować z samorządami” – uważa.

Zdaniem lidera Polski 2050, niezbędne jest usprawnienie rządowego programu „Czyste Powietrze” i takie wsparcie programów samorządowych, by „ludzie nie byli upokarzani przez wykluczenie ekologiczne”. „Polacy wiedzą, że dla dobra wnuków trzeba wymienić +kopciucha+, ale ich na to nie stać lub nie są w stanie przebrnąć przez procedury, które im się pod nogi kładzie. Jeśli ludzie chcą się dobrze zachować, to trzeba im w tym pomóc. To jest obowiązek państwa, które powinno wesprzeć samorządy w tym działaniu (…)” – dodał.

Lider Ruchu Polska 2050 przypomniał w Żywcu, że jego formacja w wyborach prezydenta Rzeszowa popiera Konrada Fijołka. „Popieramy go, bo uzgodniliśmy plan dla Rzeszowa, który on zdecydował się wdrożyć. To plan, który zasadza się przede wszystkim na kwestiach związanych ze środowiskiem” – powiedział Hołownia, który zwrócił uwagę, że sami mieszkańcy tego miasta w badaniach wskazali, iż sprawy jakości życia, czy czystości powietrza, są bardzo istotne.

Podczas pobytu Hołowni w Żywcu trzech radnych powiatowych na Żywiecczyźnie zdecydowało się utworzyć klub Ruchu Polska 2050. Rada powiatu liczy 27 radnych.

Marek Szafrański/PAP

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -