czwartek, 25 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościPolska„Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką”

„Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką”

To jest wielka sztuka, żebyście w trudnej sytuacji umieli pomóc drugiemu człowiekowi, umieli uratować jego zdrowie, życie, czy zapobiec wielkim stratom – mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z dziećmi w ogrodach Pałacu Prezydenckiego.

Prezydent RP Andrzej Duda (centrum–P) z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą (centrum–L) podczas wydarzenia „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką”, 11 czerwca, w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Podczas spotkania przedstawiciele kilkunastu służb i instytucji zapoznawali dzieci z zasadami bezpiecznego zachowania podczas letniego wypoczynku, a także w sytuacjach zagrożenia. Fot. Andrzej Lange/PAP

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą uczestniczyli w piątek w wydarzeniu „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką”. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznego zachowania podczas letniego wypoczynku oraz w sytuacjach zagrożenia, czego podjęli się przedstawiciele służb mundurowych.

Kornhauser-Duda witając ,dzieci, ich opiekunów i nauczycieli zapowiedziała, że najmłodsi podczas różnego rodzaju prezentacji, a także treningów praktycznych i zadań będą mogli przygotować się, jak bezpiecznie korzystać z letniego wypoczynku.

Pierwsza dama zwróciła uwagę, że piątkowe spotkanie w ogrodach Pałacu Prezydenckiego ma miejsce tuż przed wakacjami, ale także po długim okresie nauki zdalnej wymuszonej pandemią. „Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że z nauka zdalna nauka w domu to było dla was poważne wyzwanie i pewnie też brakowało wam bezpośrednich spotkań z rówieśnikami. Dlatego bardzo byśmy chcieli, żeby to dzisiejsze spotkanie pozwoliło wam nabyć wiedzę i praktyczne umiejętności, ale z drugiej strony, żeby było też okazją do zawarcia nowych znajomości” – zachęcała.

Mówiła też o niebezpieczeństwach związanych z korzystaniem z internetu. „Musicie mieć świadomość tego, że internet to nie tylko same zalety, ale niesie on ze sobą różnego rodzaju zagrożenia” – podkreśliła. Zapowiedziała też, że podczas szkoleń dzieci poznają najważniejsze zasady bezpieczeństwa, a także zagrożenia, które niesie Internet.

Prezydent Duda zwracając się do dzieci podkreślił, że będą mogły one dowiedzieć się o podstawowych zasadach dotyczących udzielania pomocy, a także tego, jak się zachować w trudnej sytuacji od funkcjonariuszy, którzy profesjonalnie zajmują się udzielaniem pierwszej pomocy.

Wyjaśnił, że taka wiedza przekazywana jest im po to, żeby umieli „zapobiec nieszczęściu” lub „przewidzieć trudną sytuację, która może się zdarzyć”. „To jest wielka sztuka w razie gdyby, nie daj Boże, do takiej sytuacji doszło, żebyście umieli pomóc drugiemu człowiekowi, uratować jego zdrowie, uratować jego życie, czy zapobiec wielkim stratom” – powiedział.

Przytoczył przypadek 14-letniego Bartka Mączki, który pod koniec maja, w Piotrkowie Trybunalskim zatrzymał autobus miejski po zasłabnięciu kierowcy. „Poradził sobie nie tylko z trudną sytuacją zdrowotną, ale jeszcze w błyskawiczny sposób wymyślił, co należy zrobić, żeby zatrzymać autobus, żeby ten autobus nie jechał na przeszkodę, i żeby nie doszło do zderzenia, które mogło stanowić zagrożenie nie tylko dla samego i dla znajdującego się w złym stanie zdrowotnym kierowcy, ale też dla pozostałych pasażerów autobusu” – powiedział prezydent.

Duda przypomniał też dzieciom, że pandemia w Polsce się nie skończyła i że podczas wakacji nadal powinni przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa z nią związanych. „Proszę byście zachowali wszelkie środki ostrożności i wszelkie środki higieny” – powiedział.

Para prezydencka życzyła dzieciom spokojnych i udanych wakacji.

Krzysztof Kowalczyk/PAP

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -