czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkRozpoczęcie roku szkolnego w Polskiej Szkole im. o. Augustyna Kordeckiego na Manhattanie

Rozpoczęcie roku szkolnego w Polskiej Szkole im. o. Augustyna Kordeckiego na Manhattanie

W sobotę, 10 września, w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie prowadzonym przez ojców paulinów zgromadzili się po wakacyjnej przerwie uczniowie Polskiej Szkoły im. o. Augustyna Kordeckiego, by wspólnie z gronem pedagogicznym i rodzicami rozpocząć nowy rok szkolny 2022/2023.

Jest już tradycją, że nowy rok szkolny rozpoczyna się mszą świętą, podczas której zgromadzeni proszą Ducha Świętego o potrzebne wsparcie dla uczniów i nauczycieli. Modlitwie przewodniczył proboszcz o. Karol Jarząbek, w czasie kazania o. Michał Czyżewski m.in. podziękował wszystkim, którzy wysłali pocztówki z pozdrowieniami z wakacji. Rekordzistą okazał się uczeń Marcel Sieczka, który nadesłał aż pięć pocztówek z Marco Island – Florydy, Lookout Mountain, Chimney Rock – State Park, Watkins Glen – State Park i Niagary Falls. Dzieci, które wysłały kartki, otrzymały upominki. Również prezes szkoły Paulina Surowiec i dyrektor Beata Popowska przysłały widokówki z wakacyjnymi pozdrowieniami z Polski.

W kolejną sobotę odbyły się pierwsze zajęcia, podczas których uczniowie dzielili się wspomnieniami z wakacji. – Każdy uczeń mógł opowiedzieć o swoich wrażeniach, dzieci kolorowały też muszle barwami zapamiętanymi z wakacji – nauczycielka Katarzyna Sieczka relacjonuje lekcje w kl. III.

Uczennica klasy siódmej Setareh Bidarian, której wychowawczynią jest Irena DiStasi, w kilku zdaniach opisała wspomnienia wakacyjne. „W czasie ostatnich wakacji byłam w Polsce. Odwiedziłam rodzinę w Warszawie i w Suwałkach. Prawie codziennie pływałam w jeziorze. Byłam na spływie kajakowym rzeką Czarną Hańczą. Bardzo mi to się podobało. Jeździłam na koni, który nazywał się Festina. W wolnym czasie grałam w siatkówkę na podwórku. To były wspaniałe cztery tygodnie” – napisała.

Z kolei uczennica Pola Skawinski tak opisała swoje wspomnienia: „Moje wakacje były bardzo udane! Poleciałam to Polski, wylądowałam w Warszawie i tam zostałam dwa tygodnie. W Warszawie odwiedziłam Muzeum Kopernika i Pałac Kultury i Nauki! Byłam też w Toruniu. Toruń jest bardzo pięknym i starym miastem, uwielbiam toruńskie pierniczki! Następnie udaliśmy się na przepiękne Mazury. Spędziłam bardzo miły czas z rodziną. Zawsze będę mieć w pamięci mile spędzony czas w Polsce”.

Uczniowie z grup najmłodszych utrwalili swoje wspomnienie z wypoczynku w formie plastycznej, rysując obrazy zapamiętane z wakacji.

Przed wszystkimi uczniami w nowym roku szkolnym stoją kolejne wyzwania, praca i oczywiście nauka. Polska Szkoła na Manhattanie w każdą sobotę gromadzi uczniów z Manhattanu, Brooklynu, Queensu i Staten Island. Dzieci podczas zajęć zapoznają się z historią, geografią, kulturą i językiem polskim, prowadzone są też zajęcia z religii i muzyki. W programie jest też przygotowanie do I Komunii Świętej, bierzmowania i występów artystycznych.

o. Michał Czyżewski, paulin
Fot. Archiwum szkoły

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -