czwartek, 26 maja, 2022
Strona głównaGorący TematRozminowanie Ukrainy zajmie 10 lat?

Rozminowanie Ukrainy zajmie 10 lat?

Wnioskując z doświadczeń międzynarodowych, należy przyjąć, że rozminowywanie Ukrainy może zająć od pięciu do dziesięciu lat – poinformował w środę, 11 maja, na konferencji prasowej Ołeh Bondar, szef ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).

Ukraińskie siły zbrojne znajdują na terenach opuszczonych przez Rosjan liczne materiały wybuchowe pozostawione na terenach zamieszkanych, drogach czy polach. Fot. Getty Images

Bondar twierdzi, że Rosjanie masowo podkładają na opanowanych przez siebie terenach materiały wybuchowe, których użycie jest zabronione przez prawo międzynarodowe, w tym systemów zdalnego minowania. – Cynicznie tworzą niezgodne z prawem pola minowe na terenach mieszkalnych – twierdzi Ołeh Bondar, podkreślając, że takie miny stanowią śmiertelne zagrożenie dla ludności cywilnej, w tym dzieci.

Miny i amunicja są odnajdywane na terenie wszystkich obwodów, które udało się odbić stronie ukraińskiej. Bondar przekazał, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa cywilów DSNS stara się edukować ludzi jak się należy zachować w przypadku wykrycia przedmiotów wybuchowych. Po wyzwoleniu miast i wsi przez ukraińskie siły zbrojne tereny te są sprawdzane pod kątem materiałów wybuchowych. – Rozpoczęto także proces rozminowywania gruntów rolnych – poinformował Bondar.

Szacuje się, że rozminowania wymaga obecnie ok. 300 tys. km kw. kraju.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -