czwartek, 26 maja, 2022
Strona głównaGorący TematPies Patron odznaczony medalem przez prezydenta Ukrainy

Pies Patron odznaczony medalem przez prezydenta Ukrainy

Patron to nieduży, dwuletni pies rasy Jack-Russel terier, który w ostatnich miesiącach stał się znany w Ukrainie i poza jej granicami, zaskarbiając sobie sympatię tysięcy osób (jego profil na instagramie ma już ponad 200 tys. obserwatorów).

Władze Ukrainy podają, że dzięki pomocy Patrona udało się wykryć już ponad 250 rosyjskich ładunków wybuchowych. Fot. Twitter/ArmedForcesUkr

Jednak Patron nie jest tylko „instagramową maskotką”, wręcz przeciwnie – na co dzień ciężko pracuje, pomagając w rozminowywaniu obwodu czernihowskiego razem ze swoim właścicielem Mychajło Iljewem, który jest w ukraińskiej armii saperem. Pies specjalizuje się w szukaniu min. Władze Ukrainy podają, że od początku wojny przy jego pomocy wykryto ponad 250 rosyjskich materiałów wybuchowych. Stał się też bohaterem filmików edukacyjnych, w których instruuje dzieci i dorosłych, jakich zasad bezpieczeństwa powinni przestrzegać na terenach, gdzie znajdują się miny i przedmioty wybuchowe.

Zasługi bohaterskiego psiaka zostały docenione przez władze Ukrainy. W niedzielę, 8 maja, podczas konferencji prasowej z udziałem przebywającego akurat z wizytą w Ukrainie kanadyjskiego premiera Justina Trudeau, Patron otrzymał medal z rąk samego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Patron ze swoim właściciel, majorem Mychaiło Iliewem, który jest w ukraińskiej armii saperem. Fot. instagram.com/patron_dsns

Psiak chyba nie mógł się doczekać odznaczenia, ponieważ naszczekał na prezydenta Ukrainy. Na wręczenie medalu zareagował merdaniem ogona, polizał też medal, być może licząc na to, że okaże się z sera, który jest jego ulubionym przysmakiem. Następnie, wycieńczony nadmiarem wrażeń, zasnął podczas konferencji snem sprawiedliwego.

Zełenski wręczył medale także ukraińskim pirotechnikom, zajmującym się obroną przeciwminową. Wśród nich znalazł się m.in. właściciel Patrona – major Mychaiło Iliew.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -