sobota, 3 czerwca, 2023

Rowerem w wodzie

Kto lubi pedałować i pływać, a nie ma czasu na jedno i drugie, może połączyć te dwie formy aktywności poprzez aquacycling (zamienne nawy: hydrospinning, hydrocycling). Zajęcia tego rodzaju prowadzone są na specjalnych rowerach w obiektach, które zazwyczaj oferują też bieżnie zanurzone w wodzie i deski do ćwiczeń (float finess, gdzie sztuką jest złapać równowagę i utrzymać się w pionie).

Ćwiczenia w basenie to rodzaj aktywności fizycznej, która zyskuje w ostatnich latach dużą popularność na całym świecie. Fot. Archiwum WEM

Ćwiczenia w basenie to rodzaj aktywności fizycznej, która zyskuje w ostatnich latach dużą popularność na całym świecie. Aguafitness to już jednak za mało, więc podnosi się stopień urozmaiceń i trudności. Treningi na dwuśladach do pracy w środowisku wodnym kuszą atrakcyjnością, ale i tym, co dają. Zajęcia są bardzo dynamiczne, ale dzięki masującym właściwościom wody zakwasy następnego dnia doskwierają o wiele mniej. Wyporność wody sprawia, że stawy są znacznie mniej obciążone, przez co ćwiczenia te mogą być wykonywane przez ludzi o różnym stopniu sprawności fizycznej.

Podczas treningu cała sylwetka pozostaje w wodzie. Specjalny rower stacjonarny ma jedno koło zamachowe umieszczone z przodu maszyny. Używany sprzęt musi być dobrze przymocowany do dna basenu. Woda ma sięgać ćwiczącemu maksymalnie do poziomu klatki piersiowej. Niezanurzonymi częściami ciała pozostają głowa i ewentualnie ramiona. Rama roweru jest specjalnie wyprofilowana, by umożliwić swobodne i szybkie przechodzenie z pozycji siedzącej do stojącej. Dzięki łańcuchowemu systemowi napędowemu można tak regulować opór wody, by symulować jazdę w różnych warunkach, np. w górach czy na płaskim terenie, i modulować w ten sposób intensywność ćwiczeń.

Hydrocycling jest nie tylko ciekawą formą spędzania czasu i doskonalenia sylwetki, ale także formą rehabilitacji, pomaga też w walce z wadami kręgosłupa. Małe obciążenie kończyn umożliwia aqua spinning osobom, które z powodu dużej nadwagi nie mogą uczestniczyć w niektórych aktywnościach fizycznych. Ograniczeniem jest jednak dostępność tej formy aktywności. Zajęcia z hydrospinningu są organizowane głównie tylko w większych miastach i nie należą do tanich.

Halina Kossak

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -