czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaDziałyCiekawostkiSiekiera na odstresowanie

Siekiera na odstresowanie

Rzucanie siekierą – brzmi groźnie, ale takim nie musi być, gdy służy odstresowaniu. Ciekawy jest widok zapału osób z narzędziami niczym drwal czy wiking. To, co robią rozładowuje stres, zapewnia wysiłek, bywa przez niektórych uważane za fajny, bo nietypowy, prezent lub nawet rodzaj sportu.

Rzucanie siekierą zostało uznane za sport, są ligi, w których można rywalizować, w rozgrywkach przodują Skandynawia i Kanada. Fot. Archiwum WEM

Rzucanie siekierami zostało zapoczątkowane w 2006 roku przez Matta Wilsona, który jest również założycielem pierwszego klubu zrzeszającego miłośników tego nietypowego zajęcia. Jeśli chodzi o zasady, nadrzędną jest rzucenie toporkiem do celu, trafienie jak najbliżej środka tarczy i zachowanie przy tym bezpieczeństwa. Dyscyplina została uznana za sport, są nawet różne ligi, w których można konkurować. Skandynawia i Kanada przodują w rozgrywkach z siekierą.

W Polsce jest jeszcze niewiele takich miejsc, gdzie można bezkarnie poszaleć z tak groźnym narzędziem. Istniejące obiekty, np. w Warszawie, stanowią pokusę dla kumulujących nerwy, sfrustrowanych biznesmenów i ludzi pragnących odreagować po ciężkiej psychicznie pracy. To też pomysł na spędzenie wieczoru kawalerskiego dla małych grup zachowujących trzeźwość.

W profesjonalnym klubie z siekierami pod okiem instruktora poznaje się zupełnie nową dyscyplinę. Wskazany jest strój bojowy lub przynajmniej sportowy, do działania zagrzewa skandynawska muzyka. Rzucanie siekierami to zabawa nie tylko dla mężczyzn, korzysta z niej też dużo kobiet. Duże znaczenie ma w tym technika, a nie tylko sama siła.

Ta nieszablonowa zabawa czy rywalizacja musi być bezpieczna. Należy przestrzegać zasad, jakie jasno podaje właściciel klubu. Naostrzona siekiera to groźna broń. Obszar rzutów nią oznaczany jest specjalnymi liniami, w których strefie, podczas trwania konkurencji, nikt nie może przebywać. Tory muszą być oddzielone od siebie mocną siatką zabezpieczającą, a nad wszystkim czuwają instruktorzy, profesjonalnie przeszkoleni z udzielania pierwszej pomocy i wyposażeni w apteczki. Każdy początkujący zostaje na starcie przeszkolony przez doświadczonego trenera. Nawet po wielu zajęciach trudno osiągnąć takie wyniki jak zawodnicy na Mistrzostwach Rzucania Siekierami w Toronto, ale redukcja stresu, a zarazem adrenalina i wrażenia, gwarantowane.

Halina Kossak

spot_img
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -