– Rozpościeramy parasol ochronny przede wszystkim nad miejscami pracy – powiedział 1 kwietnia br. premier Mateusz Morawiecki, ogłaszając kolejne 30 mld zł na pomoc dla przedsiębiorców poszkodowanych przez pandemię. Będzie to już 9. odsłona Tarczy Antykryzysowej, w ramach której do pracodawców i pracowników trafiło przez ostatni rok ponad 200 mld zł. Dzięki temu bezrobocie nad Wisłą wzrosło w okresie pandemii tylko nieznacznie – z 5.5 do 6.5 proc. – i dziś jest najniższe w całej Unii Europejskiej.
Najwięcej pieniędzy firmy w Polsce otrzymały z dwóch Tarcz Finansowych Polskiego Funduszu Rozwoju (69.9 mld zł), dotacji i dopłat do wynagrodzeń pracowników z urzędów pracy (30.2 mld zł), a także z ZUS (31.9 mld zł) w ramach tzw. postojowego i zwolnień ze składek. Ważne były również gwarancje kredytowe Banku Gospodarstwa Krajowego (67.9 mld zł).
– Od wybuchu pandemii, od roku, nasze priorytety nie zmieniły się. To walka o zdrowie i życie Polaków, ale też walka o miejsca pracy. Do tej pory wsparliśmy już ok. 6,5 mln pracowników – mówił 1 kwietnia premier Morawiecki, zapewniając, że pomoc będzie udzielana także w kwietniu.
opr. bo