poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaUSAAmerykaRepublikański polityk wzywa władze USA do wsparcia polskich dążeń do uzyskania reparacji...

Republikański polityk wzywa władze USA do wsparcia polskich dążeń do uzyskania reparacji od Niemiec

Kongresmen Chris Smith, przewodniczący podkomisji Izby Reprezentantów ds. globalnych praw człowieka i współprzewodniczący polsko-amerykańskiego zespołu parlamentarnego w Kongresie USA, po zapoznaniu się z Raportem o stratach wojennych RP zaapelował do władz USA o wsparcie polskich dążeń do uzyskania reparacji wojennych od Niemiec. Jak zaznaczył, jego zdaniem nie jest jeszcze na to za późno, by Polska uzyskała te środki.

Chris Smith zasiada w Izbie Reprezentantów od 1980 roku. Fot. U.S. House of Representatives

W opublikowanym na swojej stronie internetowej oświadczeniu napisał: „Nasz rząd zawsze zachęcał Niemcy do rozpoczęcia rozmów ze stronami wysuwającymi roszczenia. Poparliśmy zasadę, że odszkodowania powinny zostać wypłacone i że kwestie te powinny być rozstrzygane w duchu sprawiedliwości prawnomaterialnej. Uważam, że rząd USA powinien postąpić tak samo w przypadku Polski, wyraźnie sygnalizując poparcie dla dyskusji na temat polskich roszczeń. Nie może być tak, że Polska – kraj, który najbardziej ucierpiał pod nazistowskimi Niemcami – będzie jednym z tych, które otrzymają najmniejszą rekompensatę”.

W swoim oświadczeniu Smith podkreślił ogrom strat zadanych przez Niemcy Polsce, wymienionych w opublikowanym w ubiegłym roku trzytomowym raporcie sejmowego zespołu na temat strat wojennych, wskazując m.in. na śmierć ponad 5 mln polskich obywateli, zniszczenie 80 proc. Warszawy czy kradzież i zniszczenie aktywów banków i firm ubezpieczeniowych.

Kongresmen zauważa, że Berlin wciąż wypłaca odszkodowania ofiarom i prowadzi negocjacje dotyczące programów wspierających poszkodowanych. „Fakt, że rząd niemiecki tak czyni, a mimo to odmawia nawet podjęcia rozmów z Polską, jest niewytłumaczalny” – napisał Smith.

Reprezentujący 4. okręg w New Jersey Chris Smith zasiada w Izbie Reprezentantów od 1980 roku i jest jednym z deputowanych o najdłuższym stażu w Kongresie. Czy jego apel przyniesie skutek? Z pełną treścią oświadczenia można zapoznać się na stronie: www.chrissmith.house.gov.

opr. JLS

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -