wtorek, 16 sierpnia, 2022
Strona głównaPoloniaNowy JorkRekolekcje wielkopostne na Manhattanie

Rekolekcje wielkopostne na Manhattanie

Bezpośrednim przygotowaniem do świąt Wielkanocnych w polskiej parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nowym Jorku były wielkopostne rekolekcje, które rozpoczęły się 12 marca.

Spotkania rekolekcyjne dla uczniów ze Szkoły Polskiej im. o. Augustyna Kordeckiego poprowadzili paulini o. Karol Jarząbek i o. Michał Czyżewski. – O. Michał przypomniał uczniom, czym jest Wielki Post oraz zachęcił do modlitwy o pokój w Ukrainie. Przybliżył również znaczenie sakramentu pokuty i pojednania. Po zakończeniu spotkania uczniowie i rodzice mieli możliwość skorzystania ze spowiedzi – mówi dyrektor Polskiej Szkoły Dokształcającej im. o. Augustyna Kordeckiego Beata Popowska.

Parafia pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika jest najstarszą i obecnie jedyną polskojęzyczną parafią na Manhattanie – zaznacza proboszcz o. Karol Jarząbek. – W tym roku obchodzimy jubileusz parafii. Minęło 150 lat od momentu odprawienia pierwszej mszy świętej dla naszych rodaków. Już w 1870 roku zrodził się pomysł utworzenia polskiej parafii i któż jak nie św. Stanisław, uznawany za patrona jedności narodowej, miałby być bardziej odpowiednim orędownikiem tej inicjatywy? W 1872 roku została odprawiona pierwsza msza św., chociaż w owym czasie nie istniał obecny budynek kościoła, który wybudowano dopiero w 1901 roku. Przez półtora wieku nasza parafia krzewiła nie tylko ducha chrześcijańskiego, ale także patriotycznego wśród wielu pokoleń Polaków. Od ponad 30 lat kustoszami i duszpasterzami parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika są ojcowie paulini, ci sami, którzy posługują w oddalonej o 90 mil Amerykańskiej Częstochowie – duchowej stolicy amerykańskiej Polonii. Prężna działalność parafii ożywiana jest aktywnością wielu grup i organizacji. Jest wśród nich posiadające swoje bogate tradycje Towarzystwo Imienia Jezus. Od wielu lat funkcjonuje również Katolicki Klub Dyskusyjny im. św. Jana Pawła II. W 2001 roku, w kilka miesięcy po zamachach terrorystycznych na World Trade Center, zaczęła działać charyzmatyczna Grupa Odnowy w Duchu Świętym „Lew Judy”. Lista grup obecnie działających przy parafii jest znacznie dłuższa. Podejmowanych jest wiele innych inicjatyw zarówno duszpasterskich, jak i kulturalnych krzewiących nasze polskie tradycje i zwyczaje – podkreśla o. Karol Jarząbek.

o. Michał Czyżewski
Fot. Archiwum ojców paulinów

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Poprzedni artykuł„Kobiety dla Kobiet”
Następny artykułModlitwa i pieśń dla Ukrainy

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -