sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaDziałyCiekawostkiRanking najlepszych polskich uczelni: UJ na czele!

Ranking najlepszych polskich uczelni: UJ na czele!

Ogłoszono wyniki 22. edycji prestiżowego rankingu przygotowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Twórcy rankingu wzięli pod uwagę różnorodne kryteria, takie jak m.in. prestiż uczelni, to, jak radzą sobie absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, innowacyjność i umiędzynarodowienie. Ranking coraz częściej traktowany jest przez kandydatów jako podstawa w podejmowaniu decyzji o wyborze konkretnego programu w konkretnej uczelni – a właśnie teraz w Polsce trwa rekrutacja.

Najlepszą uczelnią publiczną w Polsce wg rankingu Perspektywy jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Fot. Perspektywy

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2020 to w istocie cztery rankingi odzwierciedlające różne misje pełnione przez polskie uczelnie. Są to:

  • Ranking Uczelni Akademickich – obejmujący wszystkie szkoły wyższe (z wyjątkiem uczelni artystycznych) posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora.
  • Ranking Uczelni Niepublicznych – obejmujący niepubliczne szkoły wyższe posiadające uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magistra.
  • Ranking Państwowych Uczelni Zawodowych – obejmujący uczelnie publiczne posiadające uprawnienia do kształcenia na poziomie magistra lub licencjata (inżyniera).
  • Ranking Kierunków Studiów – obejmujący rekordową liczbę 70 najpopularniejszych kierunków studiów, w tym Ranking Studiów Inżynierskich i Ranking Studiów Medycznych.

W Rankingu Uczelni Akademickich 2021 na pierwszym miejscu znalazł się Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Na miejscu drugim uplasował się Uniwersytet Warszawski, a na trzecim Politechnika Warszawska. W pierwszej dziesiątce znalazły się również: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Wrocławska, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Gdański Uniwersytet Medyczny i Warszawski Uniwersytet Medyczny. Wśród uczelni niepublicznych najlepsze okazały się Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie i Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej. Wysokie miejsce zajęła też Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie oraz Uczelnia Łazarskiego w Warszawie.

Pełne wyniki rankingu dostępne są na stronie: www.ranking.perspektywy.pl.

WEM

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -