niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaDziałyCiekawostkiRanking najlepszych ciast świata

Ranking najlepszych ciast świata

Polska kuchnia ma wysokie notowania, tak można sądzić po wynikach typowań słynnego kulinarnego portalu www.tasteatlas.com. Niedawno opublikował on ranking 50 najsmaczniejszych ciast na świecie. Znalazło się w nim aż pięć polskich wypieków, cztery z nich uplasowały się już w pierwszej dwudziestce.

Za najsmaczniejsze polskie ciasto uznano karpatkę – zajęła 4. miejsce w rankingu. Fot. Archiwum WEM

Za najsmaczniejsze polskie ciasto uznano karpatkę. Zajęła ona w konkursie czwarte miejsce, zaraz za bułgarskim garaszem, czeskim Valašským frgálem, czyli kołaczem z powidłami i kruszonką i rosyjskim smetannikiem.

Karpatka górą

„Posypany cukrem pudrem, nierówny wierzch ciasta przypomina pokryte śniegiem Karpaty, do których nawiązuje nazwa wypieku. Mimo że niewiele wiadomo o jej pochodzeniu, najwcześniejsze wzmianki karpatki są datowane na 1972 rok” – można przeczytać na stronie kulinarnego portalu.

I reszta łakoci

W pierwszej dziesiątce na 8. pozycji figuruje polski sernik. Na 14. miejscu jest sękacz. Pierwszą dwudziestkę zamknął polski wypiek – marcinek. Doceniono także kremówkę, która zdobyła 28. lokatę.

Kraje rekordów

Od Polski więcej wyróżnionych ciast, aż sześć, mają Niemcy. Trzecie miejsce pod względem ilości najlepszych ciast zajmują Stany Zjednoczone i Francja. W rankingu wyróżnień, ale mniejszych, doczekały się też m.in. Japonia, Argentyna, Włochy, Grecja, Hiszpania i Ukraina.

Względność ocen

Jury miało zapewne słodkie obrady i kaloryczne dylematy. Takich wyborów nigdy nie da się obiektywnie i zadowalająco wszystkich dokonać, ale nie w tym rzecz. Słodka, kulinarna wędrówka, a raczej wyścig, ma pokazać różnorodność tradycji i kreatywności, zainspirować, pobudzić twórczo – cukierniczo i podróżniczo.

Halina Kossak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -