czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałyPoradyPrzy Kawie o Prawie

Przy Kawie o Prawie

Adwokat Romuald Magda, Esq. Fot. Archiwum R. Magda

Mój ojciec zmarł niedawno w Nowym Jorku, pozostawiając konto w banku na $350,000. Jestem jego jedynym spadkobiercą. Ojciec był wdowcem, nie zostawił testamentu. Jak mogę odzyskać pieniądze ze spadku, jeżeli mieszkam w USA nielegalnie?

Po pierwsze trzeba zgłosić się do banku i sprawdzić, czy nie jest Pani wyznaczona jako beneficjent tego konta na wypadek śmierci ojca. Jeżeli tak nie jest, to w Nowym Jorku należy wystąpić do sądu spadkowego z wnioskiem o wyznaczenie zarządcy spadku. W Pani przypadku, jako osoby niebędącej obywatelem ani rezydentem USA, można wystąpić o wyznaczenie jako zarządcy innej osoby desygnowanej przez spadkobiercę, która to osoba jest obywatelem amerykańskim. Sąd wymagał będzie oświadczeń osób trzecich znających zmarłego i potwierdzających stan rodzinny. Po wyznaczeniu zarządcy stawia się on w banku, przekazuje pieniądze na konto spadku i następnie dokonuje wypłat spadkobiercom zgodnie z ustawą o prawie spadkowym.

* * *

Kupiłem czterorodzinny dom w Nowym Jorku w 1992 roku za $100,000. Chciałbym sprzedać dom i przeprowadzić się na Florydę. Broker ma chętnego kupca za $2,400,000. Słyszałem, że mogę przeznaczyć pieniądze ze sprzedaży na kupno biznesu (sklepu) na Florydzie i uniknąć płacenia podatku od sprzedaży. Czy to prawda?

Chodzi tu raczej o podatek od zysku, jako że podatki od sprzedaży dla miasta i stanu Nowy Jork są naliczane automatycznie od kwoty sprzedaży, niezależnie od tego, czy dom był sprzedany z zyskiem, czy stratą.

Podatek od zysku („gain tax”) jest naliczany z wzięciem pod uwagę oryginalnej ceny zakupu i ceny sprzedaży, ale w grę wchodzą jeszcze inne przepisy precyzujące sposób naliczania takiego zysku. Między innymi bierze się pod uwagę to, czy sprzedawca używał część budynku jako podstawowego miejsca zamieszkania. Sama stopa podatku sięga prawie 30%. Podatki w podobnych sytuacjach sięgają kilkuset tysięcy dolarów. Prawo pozwala, aby właściciel dokonał wymiany jednej nieruchomości na drugą – wtedy nie płaci się podatku przy takiej zamianie.

Nieruchomość jest sprzedana, ale pieniądze nie trafiają do kieszeni sprzedawcy tylko agenta podatkowego i w ciągu 180 dni nabywana jest za ww. pieniądze inna nieruchomość na nazwisko oryginalnego sprzedawcy.

Tak to wygląda w dużym skrócie. Natomiast nie można dokonać wymiany nieruchomości na sklep, o ile nie wchodzi tu w grę nabycie nieruchomości, na której biznes jest ulokowany.

Cała sprawa opisana musi być szczegółowo i sprawdzona co do szczegółów transakcji i to zanim podpisze się umowy z brokerami w sprawie sprzedaży. Wchodzą tu w grę stosunkowo krótkie terminy między sprzedażą i kupnem; trzeba od razu wiedzieć, jakiego rodzaju majątku musimy szukać na wymianę. Inaczej trzeba się liczyć z wysokimi podatkami od zysku.

Romuald Magda, Esq.


Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -