piątek, 18 października, 2024
Strona głównaDziałyPoradyPrzy Kawie o Prawie

Przy Kawie o Prawie

Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.

Wychodzę ponownie za mąż. Mam własny majątek, który chcę zostawić swoim dzieciom. Czy podpisując umowę przedmałżeńską zabezpieczę ten majątek dla nich?

Umowa przedmałżeńska, tzw. „Prenuptial agreement”, pozwala na zastrzeżenie, że majątek indywidualny każdego z małżonków nabyty przed zawarciem małżeństwa, jak i wzrost wartości tego majątku pozostają oddzielne również po zawarciu małżeństwa. Ponadto można np. postanowić, że majątek nabyty na własność tylko przez jednego z małżonków będzie jego odrębną własnością.

W sprawie dziedziczenia umowa taka może przewidywać, że każdy z małżonków może przekazać swój majątek w dowolny sposób na wypadek śmierci, bez roszczeń drugiego małżonka, jak też zawierać zrzeczenie się przez małżonka praw do działania jako zarządca spadku. Umowa może stanowić, że drugi małżonek zrzeka się wszelkich praw do spadku w razie gdyby nie zostawiła Pani testamentu.

Oprócz umowy warto też sporządzić testament lub trust, w którym określić można, w jaki sposób dysponuje się spadkiem po sobie w razie, gdyby któreś z dzieci zmarło wcześniej lub korzystało z opieki społecznej.

* * *

Podpisałem kontrakt na zakup domu w Nowym Jorku 7 miesięcy temu. Sprzedający ciągle nie jest gotowy z usunięciem kar ciążących na budynku (tzw. „violations”). Mam propozycję zakupu innego budynku. Czy można teraz odejść od kontraktu nie tracąc zadatku?

Należy przesłać do sprzedawcy list z wyznaczeniem daty tzw. „closingu”, czyli finalizacji transakcji („time of the esence”). Jeżeli do tego dnia sprzedawca nie będzie gotowy, wówczas kupujący może odstąpić od transakcji. W przeciwnym razie kupujący może stracić zadatek, z reguły 10% ceny, na rzecz sprzedawcy.

Romuald Magda Esq.
romuald@magdaesq.com


Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

Przy Kawie o Prawie

Iga Świątek ma nowego trenera!

Kwiaty dla Kościuszki

- Advertisment -