Wychodzę ponownie za mąż. Mam własny majątek, który chcę zostawić swoim dzieciom. Czy podpisując umowę przedmałżeńską zabezpieczę majątek dla nich?
Umowa przedmałżeńska, tzw. „Prenuptial agreement”, pozwala na zastrzeżenie, że majątek osobisty każdego z małżonków pozostaje oddzielny również po zawarciu małżeństwa. Ponadto można np. postanowić, że majątek nabyty na własność tylko przez jednego z małżonków w trakcie małżeństwa będzie jego odrębną własnością. Umowa może zawierać np. zrzeczenie się alimentów między małżonkami lub ustalać maksymalną wysokość majątku, który należeć ma się stronie w razie rozwodu.
W sprawie dziedziczenia umowa taka może przewidywać, że każdy z małżonków może przekazać swój majątek w dowolny sposób na wypadek śmierci, bez roszczeń drugiego małżonka.
Jednak sama umowa nie musi powodować, że Pani dzieci dostaną cały Pani majątek. Żeby tak się stało, umowa powinna stanowić, że małżonek zrzeka się jakichkolwiek roszczeń do spadku i dziedziczenie ma nastąpić w sposób jakby małżeństwa nie było.
Bez takich klauzul w grę wchodzą zasady ogólne dziedziczenia, tzn. małżonek pozostały przy życiu dostaje ze spadku pierwsze $50,000 i połowę reszty, a pozostałą część dziedziczą dzieci zmarłej osoby w równych częściach. Oprócz umowy należy też sporządzić testament, w którym określić można, w jaki sposób dysponuje się spadkiem po sobie, np. w jakich proporcjach przekazany ma być spadek dzieciom z pierwszego małżeństwa, kto ma dostać część spadku, gdyby dziecko zmarło przed rodzicem oraz można ustanowić zarządcę spadku.
* * *
Dzielę mieszkanie razem z drugą osobą. Co mogę zrobić, jeżeli ta osoba zaprzestała płacenia swojej części czynszu?
Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba ustalić, jaka umowa została podpisana z właścicielem. Jeżeli obydwie osoby mają płacić czynsz w częściach, trzeba brak płatności zgłosić właścicielowi, który może rozpocząć sprawę o niepłatność w sądzie.
Właściciel może domagać się eksmisji niepłacącej osoby, jeżeli według umowy osoba płaci tylko część czynszu lub jeżeli czynsz miał być płacony wspólnie, to może domagać się całej kwoty od drugiego najemcy. Jeżeli druga osoba nie płaci, pierwszej pozostaje płatność całości czynszu lub znalezienie tzw. „roommate”, czyli podnajemcy, który zgodziłby się dzielić mieszkanie. Powinno to być dokonane za powiadomieniem właściciela nieruchomości.
Jeżeli mieszkanie wynajął dla siebie główny lokator, dobierając sobie potem samemu podnajemcę, wówczas główny lokator może sam rozpocząć sprawę w sądzie o eksmisję podnajemcy. W przeciwnym wypadku pozostaje mu albo dalej utrzymywać współlokatora lub być narażonym na eksmisję przez właściciela.
Usunięcie siłą podnajemcy może powodować interwencję policji i potencjalną sprawę karną.
Romuald Magda Esq.
romuald@magdaesq.com
Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.