niedziela, 5 maja, 2024

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Na 18. urodziny naszego syna planujemy z żoną sprezentować mu wymarzony motocykl. Chcielibyśmy w związku z tym zapytać, jakie są wymogi i zasady bezpieczeństwa prawa Florydy dotyczące prowadzenia motocykli?

Grzegorz z Sarasota, FL


Drogi Panie Grzegorzu

Kierowcy motocykli i motorowerów na Florydzie mają takie same prawa i obowiązki jak kierowcy innych pojazdów mechanicznych. Aby móc prowadzić motocykl lub motorower na drogach publicznych, ich kierowcy muszą spełniać następujące wymogi:

  • Mieć ukończone 16 lat, a przed ukończeniem 18 lat – przed wydaniem prawa jazdy tylko na motocykl kierowcy motocykli muszą posiadać prawo jazdy przez co najmniej 12 miesięcy bez wyroków skazujących za wykroczenia drogowe.
  • Kierowcy motocykli muszą ukończyć zatwierdzony przez Departament Bezpieczeństwa Drogowego i Pojazdów Silnikowych kurs bezpieczeństwa motocyklowego i uzyskać adnotację dotyczącą motocykla w swoim prawie jazdy lub licencji na motor.
  • Kierowcy motorowerów muszą posiadać co najmniej prawo jazdy kategorii E.
  • Kierowcy motocykli muszą nosić kask, chyba że ukończyli 21 lat oraz posiadają ubezpieczenie zapewniające co najmniej 10,000 USD świadczeń medycznych w przypadku obrażeń. Kierowcy motocykli i motorowerów nie muszą posiadać ubezpieczenia od obrażeń ciała (PIP). Niezależnie od tego wymogu zalecam zawsze zakładanie kasku oraz posiadanie odpowiednio wysokiego ubezpieczenia na pokrycie kosztów medycznych i innych szkód na wypadek kolizji. Wymagane przez stan Florydy minimum prawie nigdy nie wystarcza na pokrycie kosztów medycznych i szkód. Ponadto nigdy nie należy liczyć na to, że inny kierowca będzie miał odpowiednie ubezpieczenie, które zapłaci za Wasze szkody.
  • Wszystkie motocykle i motorowery muszą być corocznie rejestrowane i posiadać odpowiednią tablicę rejestracyjną.
  • Nie wolno jeździć po ścieżkach rowerowych lub chodnikach.

Aby pomóc kierowcom pojazdów mechanicznych uniknąć kolizji z motocyklem, Departament Bezpieczeństwa Drogowego i Pojazdów Silnikowych na Florydzie zaleca przestrzeganie następujących zasad bezpieczeństwa dla kierowców:

  1. Nigdy nie wolno dzielić pasa ruchu z motocyklem. Motocyklista ma prawo do całego pasa.
  1. Podczas prowadzenia pojazdu zwracaj szczególną uwagę na motocykle. Pamiętaj, że po wypadku z udziałem motocykla kierowcy drugiego pojazdu najczęściej mówią: „Nie widziałem go” lub „pojawił się z znikąd”. Zwiększona świadomość obecności motocykli zwiększy prawdopodobieństwo ich zobaczenia.
  2. Motocykle są często ukryte w martwych punktach lub zamaskowane przez obiekty lub warunki atmosferyczne (krzaki, płoty, mosty, słońce itp.).
  3. Trudno jest oszacować prędkość motocykli, ponieważ zajmują one mniejsze pole widzenia, co zaburza ocenę odległości. Może się wydawać, że są znacznie dalej niż są w rzeczywistości. Zawsze zakładaj, że motocykl jest bliżej niż się wydaje; jego szybkość i odległość jest trudna do oceny przez kierowców. Nie oczekuj, że motocyklista zawsze będzie w stanie się zatrzymać lub wymanewrować, aby uniknąć kolizji.
  4. Pamiętaj, że motocykliści często zwalniają, redukując biegi lub używając przepustnicy nie włączając w ten sposób światła hamowania.
  5. Zawsze zachowaj bezpieczną, zwiększoną odległość za motocyklem, a na skrzyżowaniach spodziewaj się, że motocyklista może zwolnić bez ostrzeżenia wizualnego.
  6. Nigdy nie podążaj zbyt blisko za motocyklem; pamiętaj, że motocykle mają zdolność zatrzymywania się szybciej niż inne pojazdy.
  7. Nigdy nie wyprzedzaj motocyklisty, który ma tylko kilka stóp wolnej przestrzeni. Siła podmuchu wiatru może spowodować utratę kontroli nad kierownicą.
  8. Gdy twój pojazd jest wyprzedzany przez motocykl, utrzymuj swój pas ruchu. Nie zwiększaj prędkości.
  9. Zachowaj ponadczterosekundową strefę buforową między sobą a motocyklistą i zwiększ odstęp w następujących warunkach: niesprzyjająca pogoda, porywisty wiatr, mokre lub oblodzone drogi, złe warunki drogowe, takie jak wyboje, drogi żwirowe i przejazdy kolejowe.

W celu uzyskania więcej informacji w tym temacie zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 200 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -