piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaZdrowie i UrodaPrzepuklina to często spotykana dolegliwość. Być może też ją masz…

Przepuklina to często spotykana dolegliwość. Być może też ją masz…

Większość przepuklin powoduje ból lub wybrzuszenie, ale niektóre przepukliny są bezobjawowe i są wykrywane u osoby, która zgłasza się do lekarza z powodu całkowicie niezwiązanego problemu. Czasami przepukliny są wykrywane podczas rutynowego badania fizykalnego przez lekarza. Innym razem, jeśli dana osoba ma wykonane obrazowanie z innego powodu, skan może wykazać przepuklinę jako przypadkowe odkrycie.

Przepuklina może powstać m.in. wskutek osłabienia powłok brzusznych po cesarskim cięciu. Fot. Archiwum WEM

Według dr. Timothy’ego Goundreya, chirurga ogólnego z Hartford HealthCare’s Digestive Health Institute, „przepuklina jest definiowana jako uraz lub defekt w warstwie mięśniowej ściany brzucha”. Przepukliny zwykle występują w słabych punktach w ścianie brzucha, takich jak pępek, pachwina lub wcześniejsze miejsce nacięcia. Częsty wysiłek może powodować urazy w tych miejscach i prowadzić do powstawania przepuklin. Niektóre przepukliny pojawiają się po urodzeniu dziecka, ale wiele z nich nabywa się z czasem, zwykle przez stres fizyczny i napięcie. Większość przepuklin z czasem powoli się powiększa. Według dr. Goundreya czynniki wpływające na powiększenie przepukliny obejmują otyłość, palenie tytoniu, kaszel, zaparcia, niedrożność dróg moczowych lub ciążę.

Rodzaje przepuklin ściany brzucha

Przepuklina pachwinowa – jest to najczęstszy rodzaj przepukliny, występujący w pachwinie – obszarze, w którym łączy się brzuch i uda. Przepukliny pachwinowe są bardzo powszechne u mężczyzn, jednak kobiety również mogą ich doświadczyć.

Przepuklina udowa – jest to rzadziej spotykany rodzaj przepukliny pachwiny, która występuje w obszarze, w którym naczynia krwionośne kości udowej wychodzą z brzucha i wchodzą do uda. Przepukliny udowe występują częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Przepuklina brzuszna – jest to rozdarcie mięśni, które tworzą przednią ścianę brzucha. Przepukliny brzuszne mają takie same objawy i ryzyko jak inne przepukliny.

Przepuklina pępkowa – jest to najczęstszy rodzaj przepukliny brzusznej. Przepuklina pępkowa występuje w miejscu, w którym pępowina przecina ścianę jamy brzusznej łączącą niemowlę i matkę. Po przecięciu pępowiny cienka błona utrzymuje się tam, gdzie nie ma mięśnia i odpowiada za ten naturalny słaby punkt w ścianie brzucha.

Dr Timothy Goundrey jest chirurgiem ogólnym w Instytucie Zdrowia Układu Pokarmowego Hartford HealthCare

Kiedy należy leczyć przepuklinę?

Naprawa chirurgiczna jest jedynym skutecznym sposobem leczenia przepuklin i większość przepuklin powinna zostać naprawiona. Prawie wszystkie przepukliny powiększają się z czasem i zazwyczaj objawy pogarszają się wraz z powiększaniem się przepuklin. Przepukliny, które są bolesne lub powiększają się, należy naprawić, aby uniknąć trwałego uszkodzenia mięśni i zapobiec zaangażowaniu lub uwięzieniu narządów wewnętrznych w przepuklinie. Wiele osób z bezobjawowymi przepuklinami również przystępuje do leczenia, aby zapobiec rozwojowi objawów.

Istnieje wiele różnych technik chirurgicznych naprawy przepukliny. Większość z nich polega na użyciu materiału protetycznego powszechnie nazywanego „siatką” do załatania w ścianie jamy brzusznej. Można to zrobić za pomocą tradycyjnych otwartych nacięć lub mniejszych nacięć w drodze zabiegu laparoskopowego lub robotycznego.

Dr Goundrey zauważa, że rodzaj leczenia przepukliny zależy od pacjenta i chirurga współpracujących ze sobą, aby jak najwłaściwiej ocenić potrzeby pacjenta. Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o odpowiednim podejściu chirurgicznym, obejmują: aktywność fizyczną pacjenta, siłę mięśni tułowia, choroby współistniejące, przyjmowane leki, wskaźnik masy ciała oraz nawyki pacjenta. Aby uzyskać jak najlepsze wyniki leczenia przepukliny, chirurdzy powinni doradzać swoim pacjentom, aby dbali o zdrowie ściany brzucha przed i po operacji. Wzmocnienie rdzenia, utrata wagi, rzucenie palenia i wyrobów tytoniowych oraz leczenie wszelkich chorób współistniejących może znacznie zmniejszyć częstość nawrotów przepukliny i poprawić wskaźniki satysfakcji po operacji przepukliny.


Więcej informacji można znaleźć na stronie hartfordhealthcare.org/services/digestive-health

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -